Yeni alınan araca kaç gün için de sigorta yapılmalı?

Yeni bir araç satın aldığınızda zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekir. Sıfır bir araç satın aldığınızda ise doğrudan araç sigortası yaptırmalısınız. Ancak ikinci el bir araç satın aldığınızda, noterde satış işlemlerinden sonraki 15 gün içerisinde aracınızın trafik sigortasını yaptırma zorunluluğunuz vardır.

Ilk arabam ne kadar sigorta 2020?

İstanbul’da ilk kez yaptıran 1.344 TL Yeni düzenlemeye göre Türkiye genelinde İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri baz alındı; yani ortalama kabul edildi ve bu iller için tavan fiyat iyi sürücülerde (otomobilde) 747 lira oldu. Bu şehirlerde yeni araç alanlar 1.358 lira , kötü sürücüler ise 3 bin 995 lira prim ödeyecek.

Trafik sigortası ne kadar süre içinde yapılmalı?

İkinci el araç alımlarında, sigorta yaptırmak için araç sahiplerinin 15 gün süresi oluyor. Noterde gerçekleşen devir işlemlerinin ardından aracın yeni sahibine 15 gün mühlet verilerek Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırması bekleniyor.

Trafik sigortası gunu bittigi zaman kac gun geçerlidir?

Buradaki önemli husus şu: Aracın noter satışı tamamlandıktan sonra, satan kişi sigortayı iptal ettirse dahi, aracın mevcut trafik sigortası poliçesi 15 gün boyunca kullanılabilir. 15 günlük süre 2. el araç sahibine yeni bir trafik sigortası poliçesi satın alması için verilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası olmadan araç satışı yapılır mı?

“Araç satışında sigorta gerekli mi?” diye merak ediliyorsa bilinmelidir ki aracın trafik sigortasının yaptırılmamış olması, satışa engel değildir; fakat sigortasız bir şekilde trafiğe çıkan araç, yaptırıma uğrayacaktır. Ayrıca sigorta olmadan araç muayenesi yaptırılamaz ve aracın yeni sahibi ruhsat alamaz.

Ilk kez araç sigortası ne kadar 2021?

2021 yılı araç gruplarına ve illere göre trafik sigortası fiyatları belli oldu. Buna göre otomobillerde en yüksek prim 4 bin 65 lira, en düşük prim ise 327 lira. 2021’de sigorta şirketlerinin trafik sigortasında uygulayacakları fiyat artış oranı da belli oldu.