Yanlış para transferinde ne yapılır?

Para aktarılmışsa banka yanlış ödeme yapılan kişiye bilgi verip ödemeyi geri yapmasını ister. Hatta alan kişi gönderenden önce fark edip banka ile irtibata geçmiş de olabilir. Ola ki sizin hesabınıza yanlışlıkla para gelirse parayı doğrudan gerisin geri gönderene geri göndermek yerine ilk önce banka ile irtibata geçin.

Atmden yatırılan para nasıl geri alınır?

Yanlış Hesaba Yatırılan Paranın İadesi

  1. Öncelikle hiç vakit kaybetmeden bankanın müşteri hizmetleri servisi aranarak, yanlış hesaba para transferi yapıldığı bildirilmeli.
  2. Eğer hesabın sahibi ile para gönderen aynı bankanın müşterisi ise; banka ile direkt iletişime geçerek konu hızlıca çözüme kavuşturulabilir.

Yanlış hesaba yatırılan para nasıl geri alınır?

Yanlış havale gönderme işlemi fark edildiği anda bankayı arayarak durum bildirilmelidir. Banka yanlış hesaba havale işleminin yapıldığı kişi ile görüşme sağlayacaktır. Yanlış hesaba gönderilen havale işleminin iadesi için karşı tarafın onayının alınması gerekir.

Hesaba yanlışlıkla yatan para suç mu?

Keza Türk Borçlar Kanunu’nda yer alan 72’ye 2 maddesinde “Banka hesabına yanlışlıkla yatan parayı harcamak, sebepsiz zenginleşmeye girer.” İbaresi dikkat çekiyor. Eğer yapmazsanız banka size bir yaptırımda bulunamıyor ancak yanlış para aktaran kişi dava açarsa dava sonucundaki cezayı ödemeniz gerekiyor.

Yanlış hesaba yatırılan para geri alınabilir mi?

Eğer yanlış hesaba yatan parayı geri almak istiyorsanız bankayla iletişime geçmenizin ardından alıcının da göndermeyi kabul etmesi gerekir. Eğer alıcı parayı göndermemekte ısrar ediyorsa ve ikna olmuyorsa sebepsiz zenginleşme davası açabilirsiniz.

Bir hesaba yatırılan para geri çekilebilir mi?

Bu durumlarda bankayı arayarak bilgi verebilirsiniz.Banka Eft yapılan banka ile irtibata geçer ve durumu bildirir.Karşı banka da müşterisi ile iletişim kurar bu para transferinin doğru olup olmadığını sorar.Burada kişi onay vermediği sürece Eft yapılan para geri iade edilemez.Parayı geri iade edecek kişi yine hesap …

Atm’de yutulan para nasıl geri alınır?

Kartsız bir işlem yaptıysanız bunun yanı sıra ATM kullandığınız bankanın bir müşterisinin hesabını para yatırmaya çalıştıysanız çözümler için;

  1. Size banka hesabı açılacak. Para da o hesaba yatırılır.
  2. İletişim bilgilerinizden size ulaşılır ve diğer gün paranızı nakit olarak geri alırsınız.

Fast ile gönderilen para iptal edilir mi?

FAST Sisteminde katılımcılar arası uçtan uca bir para transferi işleminin ortalama 2-3 saniyede tamamlanması hedeflenirken en fazla 25 saniye içerisinde tamamlanmayan işlemler iptal edilecek.

EFT yapıldıktan sonra iptal edilir mi?

Yani eft işlemini hiçbir neden olmaksızın iptal etmek gibi bir durum maalesef ki yok. Ancak yanlışlıkla bir hesaba para gönderdiyseniz veya para gönderdiğiniz hesaba yanlış tutarda bir eft gerçekleştirildi ise, işte o zaman eft iptali mümkün olabiliyor.