Yakınını kaybeden kişiye nasıl davranmalı?

Böyle bir süreçte kişiye yardımcı olacak en büyük adım:

  1. Yanında olmak,
  2. “Seni, acını, duygularını anlıyorum” şeklinde yaklaşmak,
  3. Ağlamasına ve ağıtlarına izin vermek,
  4. Ancak “Seni nasıl da özlemişti, son kez göremedi.” gibi acısını yoğunlaştıracak cümlelerden uzak kalmak.
  5. İstediğinde yalnız kalmasına izin vermek,

Yas tutmak nasıl olur?

Kişi hüznünü yaşamak için kendisine izin verirse üzüntünün yoğunluğu gittikçe azalır, eski sıcaklığını kaybeder ve böylelikle yas tutulmuş olur. Artık kişi enerjisini ve odağını yasından başka yönlere daha güçlü, üretken ve sevgi ile çevirebilecektir. Bu aşama ölen kişinin unutulması anlamına gelmez.

Psikolojik yas nedir?

Yas dönemi; yaşanan kötü bir olayın ardından ortaya çıkan hüzün ve acıyla birlikte iyileşme, yaraları sarma ve kabullenişe alışmaya çalışma evresidir. Yasın belirli bir tanımı, kuralı ve süresi yoktur. Yas psikolojisi, tamamen kişiye özel olarak gelişen, duygusal ve hassas bir süreci kapsar.

Yas tutmak ne demektir?

sevdiğiniz birinin ölümünün ardından uzun bir süre (kısmen) dünyevi zevklerden elini eteğini çekmek. her ne sebeple olursa olsun (ayrılık, ölüm, özlem, geri dönüşü olmayan bir hastalık) yas tutan kişiye yardım etmek için yapabileceğiniz ilk ve en önemli şey dinlemektir. konuşmasa bile dinleyin.

Depresif yas nedir?

Yas normal bir süreçtir ve bir rahatsızlık olarak kabul edilmez. Yas ve depresyon arasındaki en büyük fark, yas sürecinde kişi depresyon belirtileri gösterse bile destek bulduğu zamanlarda bu etkilerde azalma gözlenmesi ve bu belirtilerin zaman içinde azalarak bir süre sonra da ortadan kalkmasıdır.

Kayıp ve yas nedir?

Kayıp denince insanın aklına ilk olarak sevdiği birinin ölmesi gelse de, ayrılıklar, boşanmalar ve kişinin varolan bir rolünü veya becerisini yitirdiği işten atılma, emekli olma, yaşlanma ve hastalanma gibi durumlar da kayıptır. Kayıp sonrasında kişinin yoğun duygular yaşadığı döneme ise yas dönemi denir.