W 8BEN E formu nedir?

Giriş W-8BEN, ABD kişisi olmayan bireysel eğitmenlere yönelik en yaygın formdur. “Yabancı uyruklu bir kişi” ve “stopaja tabi bir miktarın” (ABD kişisi olan öğrencilerden elde edilen Udemy kazançları gibi) intifa hakkı sahibiyseniz W-8BEN formunu doldurmanız gerekir.

W8 vergi formu nedir?

W-8 Formu nedir? W-8 formları; yabancı bireylerin ve işletmelerin ABD vergi mükellefi olmadıklarını belgelemek ve vergi amaçları için yürürlükte olan anlaşma imtiyazlarını talep etmek için kullanılır.

Fatca formu nedir?

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act – Yabancı Hesaplar Vergi Uyum Yasası), Amerikan kişilerinin ve kurumlarının vergiden kaçınmalarına engel olmak adına finansal hesap bilgilerinin paylaşılmasına dayanan bir ABD yasasıdır. FATCA, ABD Maliye Bakanlığı tarafından 2010 yılında onaylanmıştır.

W-9 formu nasıl doldurulur?

Bölüm 2 – Bir W-9 Nasıl Doldurulur

  1. Adım 1. Formun ilk bölümünde kişisel bilgileriniz istenecektir.
  2. Adım 2. Bu bölümde, vergi numarası türünüzü (SSN veya EIN) ve vergi numaranızı girmeniz gerekir.
  3. Adım 3. Formun II. Bölümünde, W-9 formunu imzalamadan önce verdiğiniz bilgilerin doğru olduğunu kanıtlamanız gerekir.

Fatca AEOI nedir?

FATCA, Amerika Birleşik Devletleri tarafından 18 Mart 2010 tarihinde kabul edilen Yabancı Hesapların Vergi Uyumu Yasasını (Foreign Account Tax Compliance Act – FATCA) ifade etmekte olup, ABD bu yasa ile vergi mükelleflerinin ABD dışında finansal hesap tutarak ABD kaynaklı vergilendirmeden kaçınmaları önlemeye yönelik …

CRS Fatca nedir?

Ortak Raporlama Standardı (Common Reporting Standard – CRS), kapsamındaki ülkelerin karşılıklı yapacakları bilgi değişimi ile vergiden kaçınmayı önlemeyi ve vergiye tabi gelirleri kayıt altına almayı amaçlayan bir düzenlemedir.

Tin kodu nedir?

ITIN numarası, Individual Taxpayer Identification Number olup Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası, vergi işlemleriniz için IRS tarafından sağlanan bir numaradır. Bu numara, Amerika’da vergi mükellefi konumunda bulunan ancak Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) sahibi olmayan veya olamayan şahıslara atanır.

Vergi beyanı nereye verilir?

Gelir vergisi beyannamesi düzenleyebilmek için yapılması gereken ilk şey Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden ilgili beyannameyi indirmek olacaktır. Her Mart ayının 25’ine kadar düzenlenen gelir vergisi beyannamesi Gelir İdaresi Başkanlığına bildirilebilir.