VIOP nedir iş bankası?

VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) ekonomik veya finansal göstergeler ile sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçların elektronik ortamda alınıp satılabileceği Borsa İstanbul nezdinde kurulu bir piyasadır.

VIOP da faiz var mı?

Teminatların Nemalandırılması VİOP’ta nakit teminatlara yapılan faiz ödemesine, nemalandırma denmektedir. Böylece hesabınızdaki 20 bin lira nakit para için faiz getirisi elde edersiniz. İşlem o günlük faiz oranı üzerinden yapılmaktadır.

VIOP ta hangi hisseler var?

Hisse Senedi

  • Akbank T.A.Ş. – –
  • Arçelik A.Ş. – –
  • Aselsan A.Ş. – –
  • Birleşik Mağazalar A.Ş. – –
  • Coca-Cola İçecek A.Ş. – –
  • Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. – –
  • Enerjisa Enerji A.Ş. – –
  • Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. – –

VIOP da hangi sözleşmelerde fiziki teslimat hangi sözleşmelerde nakdi uzlaşı yöntemi kullanılmaktadır?

Hisse vadeli sözleşmelerde ve opsiyonlarda uzlaşma şekli fiziki teslimattır. Endeks opsiyon sözleşmelerinde ise uzlaşı nakdidir. Fiziki teslimatlarda takas süresi T+3, nakdi uzlaşı da ise T+1 ‘dir. Dolar, Euro ve altında ise vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde uzlaşma şekli nakdi uzlaşıdır.

VİOP riskli midir?

VİOP’ta tüm finans piyasalarının doğasına uygun olarak riskleri içinde barındırır. Mesela, VİOP kaldıraçlı bir piyasadır. Kaldıraç sistemi ise yüksek kazanç avantajı kadar aynı oranda da kayıp riski içerir. VİOP’ta başlangıç teminatının altına düşülmemelidir.

VİOP hesabı nereden açılır?

VİOP işlemlerinizi gerçekleştirmek için VİOP hesabınızın olması gerekmektedir. VİOP hesabınızı şubeye gitmenize gerek kalmadan Yapı Kredi Mobil veya Yapı Kredi İnternet Şubesi’ne giriş yaparak açabilir, VİOP alış / satış işlemlerinizi ve teminat transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

VİOP teorik fiyat nedir?

Vadeli işlem sözleşmelerinin (futures) gelecekte olması gereken fiyatıdır. Teorik fiyat bir vadeli sözleşme fiyatının işlem gördüğü an itibariyle pahalı ya da ucuz olup olmadığına karar vermek için referans olarak kullanılır, diğer bir ifadeyle teorik fiyat sözleşmenin olması gereken fiyatıdır. …

VİOP hisse vade sonunda ne olur?

Vade sonu ve son işlem günü bir sözleşmede işlem yapılabilen son gündür. VİOP’ta sözleşme alınması/satılması durumunda, sözleşmenin vadesine kadar beklenmesi zorunlu değildir. Vadeye kadar olan sürede, Borsada aynı vadede ve sayıda sözleşme satmak/almak suretiyle (ters işlem) pozisyon kapatılabilir.

VİOP akşam seansı kaç?

– Akşam Seansı, mevcut durumda 09:30 – 18:15 arasında sürekli müzayede esasına göre düzenlenen normal seansı takiben 19:00 – 23:00 saatleri arasında sürekli müzayede esasına göre düzenlenir. – Bu seanstaki işlemler bir sonraki gün gerçekleşecek işlemler ile beraber takasa konu olacaktır.

VİOP ne demek eksi?

borsa istanbul a.ş. vadeli işlem ve opsiyon piyasası’nın kısaltmasıdır. vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri alınıp satılır. borsa istanbul bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği piyasanın kısa adıdır.

Spot sözleşmelerinde teslimat süresi kaç gündür?

5.2 – Sözleşme konusu ürün, yasal 30 günlük süreyi asmamak koşulu ile her bir ürün için alicinin yerleşim yerinin uzaklığına bağlı olarak ön bilgiler içinde açıklanan süre içinde alici veya gösterdiği adresteki kişi veya kuruluşa teslim edilir.

Borsa tarafından belirlenen başlangıç teminatının piyasadaki fiyat değişmeleri sonucu oluşan zarar nedeniyle inebileceği asgari teminat seviyesine ne denir?

Borsa tarafından belirlenen başlangıç teminatının, vadeli işlemler piyasasındaki olumsuz fiyat değişmeleri sonucu oluşan zarar dolayısıyla, ineceği asgari teminat seviyesini gösteren tutara ise “sürdürme teminatı” denir.