Vadeli işlem sözleşmeleri özellikleri nelerdir?

Vadeli işlem sözleşmesi (futures), sözleşmenin taraflarına, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi, belirlenen ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü getirmektedir.

VIOP sözleşmeleri nelerdir?

Vadeli İşlem Sözleşmeleri; organize bir borsa olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda(VİOP) işlem gören ve bir vadede önceden belirlenmiş fiyat, miktar ve nitelikte ekonomik veya finansal göstergeyi, sermaye piyasası aracını, malı, kıymetli madeni ve dövizi alma-satma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir.

Opsiyon sözleşmeleri ne demek?

Opsiyon sözleşmesi, iki taraf arasında yapılan ve alıcıya, ödeyeceği belli bir tutar (opsiyon primi) karşılığında, belirli bir vadeye kadar (veya belirli bir vadede), bugünden belirlenen bir fiyat (kullanım fiyatı) üzerinden opsiyona dayanak teşkil eden bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi satın alma veya satma …

VİOP da hangi sözleşmelerde fiziki teslimat hangi sözleşmelerde nakdi uzlaşı yöntemi kullanılmaktadır?

Hisse vadeli sözleşmelerde ve opsiyonlarda uzlaşma şekli fiziki teslimattır. Endeks opsiyon sözleşmelerinde ise uzlaşı nakdidir. Fiziki teslimatlarda takas süresi T+3, nakdi uzlaşı da ise T+1 ‘dir. Dolar, Euro ve altında ise vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde uzlaşma şekli nakdi uzlaşıdır.

VİOP ta hangi hisseler var?

Hisse Senedi

  • Akbank T.A.Ş. – –
  • Arçelik A.Ş. – –
  • Aselsan A.Ş. – –
  • Birleşik Mağazalar A.Ş. – –
  • Coca-Cola İçecek A.Ş. – –
  • Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. – –
  • Enerjisa Enerji A.Ş. – –
  • Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. – –

Opsiyon Nedir örnek?

Opsiyon, belirli bir değer için, belirli bir tarihte veya tarihe kadar, belirli miktardaki bir malı (finansal ürünü, sermaye piyasası aracını veya ekonomik göstergeyi), fiyatını bugünden sabitlemek koşulu ile ileri bir vadede alma veya satma hakkı tanıyan ve bu hakkı belli bir prim karşılığında opsiyonu satın alan …