Üst komşum gürültü yapıyor ne yapmalıyım?

Gürültü yapan komşu kiracı ise kat malikini (ev sahibini) arayın ve durumu bildirerek önlem almasını isteyin. Kat malikine ulaşamıyorsanız apartman yönetimi / site yönetiminden bunu yapmasını ve kendinize de yazılı bilgi verilmesini talep edin. Apartman yönetimi ile konuşun ve rahatsızlığınızı dile getirin.

Bize kötülük yapana nasıl davranmalıyız?

Problemli Komşu ile Nasıl Başa Çıkılır

  1. Öncelikle kötü komşu olmadığınızdan emin olun. Elbette problemli olan komşunuzun rahatsız edici davranışları gözünüzden kaçmayacaktır.
  2. Dostça bir ilişki kurmak için adım atın.
  3. İyi niyetli davranın.
  4. Şikayet ederlerse sempatik olun.
  5. Yetkililer ile iletişime geçin.

Üst komşu gürültüsü nereye şikayet edilir?

Gürültü devam etmekle beraber genel kurula kadar dayanacak haliniz kalmadı ve yapılan “uyarı”larda işe yaramadıysa, 155’i arayarak polise (kolluk kuvvetlerine) şikayet edebilirsiniz. 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesine göre gürültü yapan ve rahatsız eden komşuya her yıl değişen oranlarda ve katmalı olarak …

Rahatsızlık veren komşu nereye şikayet edilir?

Gürültü yapan komşu veya gürültüye neden olan işyeri hakkında Alo 181 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aranabilir. Alo 181 Gürültü Şikayet Hattı 7/24 prensibiyle çalışmaktadır. Gürültü ile ilgili şikayetler Alo 181 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezine yapılıyor.6 gün önce

Komşunun gürültü yapması suç mu?

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Yargıtay’ın kriterlerine göre apartmanda ‘huzur bozup uyku kaçıracak kadar çekilmez hal alan gürültü’ yasak. Gürültü kirliliğine giriyor, yaptırımı var. ‘Komşuyu rahatsız etmemek’ zaten yasal bir yükümlülük. Kiracı ve ev sahibi fark etmiyor ve aynı yasal yükümlülüklere tabiler.

Apartmanda klima motoru nereye takılır?

Görüleceği üzere binanın ortak alanına klima monte edilmesi hukuken mümkün değildir. Klimasını ortak alana mimari projeye göre aykırı olarak takanlar, yönetim kurulu kararına ve mimari projeye uygun hale getirilerek bu süreç içinde balkon içine takmaları gerekmektedir.

Klima dış ünitesi nereye konur?

Vibrasyon sesinin duyulmaması için dış ünite montajı duvarın ortasına yapılmamalı, mümkün olduğunca kolon ve kirişlere yakın monte edilmelidir. Dış ünite, ısı kaynaklarına, diğer klima cihazlarının üfleme ağızlarına, egzoz fanlarına buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın monte edilmemelidir.

Halı silkeleme nereye şikayet edilir?

Komşunuzu sık sık halı silkeleyerek, huzur ve sükununuzu bozduğu ve evinizi kirlettiği iddiasıyla ayrıca savcılığa bir dilekçe ile şikayette edebilirsiniz. TCK’nın 123. maddesine “Kişilerin huzur ve sükununu bozmak”, TCK’nın 151. maddesine göre ise “Mala zarar vermek” suç.