Ücretsiz izinden sonra işsizlik maaşı alınır mi?

Kısa çalışmada ve ücretsiz izinde geçen süre işsizlik maaşını etkiler mi? Ücretsiz izne çıkarılan kişilerin bundan sonraki süreçte işsizlik maaşı alma hakkı yok zaten.

Davayı kazanan işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşverenin kusurundan kaynaklı olarak işçinin iş akdini feshettiği durumlarda da işsizlik ödeneği alınabiliyor. Davanın işçi lehine sonuçlanması halinde işsiz kalınan dönemler için, işçinin hak kazandığı süreyle sınırlı olmak üzere geriye dönük işsizlik ödeneği veriliyor.

İşten kendi isteğiyle ayrılan işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

İstifa eden, emeklilik nedeniyle işten ayrılan, yaş dışı diğer şartları tamamlayarak istifa eden işçi prim şartlarını sağlasa da işsizlik maaşı alamaz.

Kısa çalışma ödeneği gerçekleşme tarihi nedir?

Erdoğan açıklamasında; “Tüm sektörler için geçerli olmak üzere nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasına devam etme kararı aldık.” dedi. Kısa Çalışma Ödeneği için son tarih 31 Haziran 2021. Karar 1 Nisan itibariyle yürürlüğe girmişti.

Kimler işsizlik maaşı alabilir 2021?

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalanlar, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlar ve işten çıkışlarından önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilir.

Ücretsiz izin desteği hangi tarihe kadar?

Geçtiğimiz sene 17 Nisan tarihinde verilmeye başlanan nakdi ücret desteğinin önce 17 Mayıs 2021 tarihinde biteceği açıklanmıştı. Ancak daha sonra bu tarih uzatılarak 30 Haziran’a kadar uzatılmıştı.

Mahkemelik olan işsizlik maaşı alabilir mi?

İşçi, işveren aleyhine iş mahkemesinde dava açmış ve bu davayı kazanmış olmalıdır. (İşkur, iş mahkemesi kararını kabul etmiyor. İş mahkemesi kararı temyize gitmişse, Yargıtay kararı da işçi lehine olmalıdır. İşçi, kendisine tebliğ edilen Yargıtay kararından itibaren 1 ay içinde işsizlik maaşı için başvurmalıdır.

İşsizlik maaşı alabilmek için hangi kodla çıkış yapılmalı?

İşten Çıkış Kodları

Çıkış Kodu Açıklaması İşsizlik Maaşı
1 Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi
2 Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi
3 Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)
4 Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi

Temmuzda kısa çalışma ödeneği yatacak mı?

Haziran Ayına İlişkin İşsizlik Ve Kısa Çalışma Ödeneği Ödemeleri 5 Temmuz’da Yapılacak. Haziran ayına ilişkin İşsizlik ve Kısa Çalışma Ödeneği ödemeleri 5 Temmuz 2021 tarihinde vatandaşlarımızın banka hesaplarına yatırılacaktır.

Kısa çalışma ödeneği prim yatacak mı?

İşçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre için genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Söz konusu dönemde kısa ve uzun vadeli sigorta primleri aktarılmaz.

2021 işsizlik maaşı ne kadar oldu?

İşsizlik maaşı da merak edilen ücretlerden biri. Buna göre 2021 yılında alınabilecek en düşük işsizlik maaşı bin 420 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 840 lira oldu. İşsizlik maaşı hesaplamasında bir kişinin alabileceği en düşük işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 40’ının altında olamaz.