Uçak planları yapılırken hangi girdiler kullanılır?

Uçuş planında uçak modeli, ID kodu, rengi, yolcu sayısı, kalkış ve varış meydanı, rotası, tahmini varış zamanı gibi pek çok hane bulunur. Bu bilgiler hava trafiğinin düzenlenmesi ve uçuş emniyetinin artırılmasının yanı sıra özellikle arama-kurtarma faaliyetlerinde görevlilere yardımcı olur.

Havacılık Emniyetinde insan faktörünü EYS hangi amaçlarla kullanmaktadır?

Emniyetin sağlanamaması durumunda havayolu işletmesi faaliyetlerini durdurmak zorunda kalabilir. Bu kapsamda EYS’nin en temel amacı, havacılık emniyetini düzenleyici otoritelerin getirdiği gereklilikleri karşılayıp bu gerekliliklerin ötesine ulaştıracak kadar artırmaktır[3].

Mshgp ne demek?

Mlli Sivil Havacılık Güvenlik Programı (MSHGP) sivil havacılık güvenliğini, uluslararası standartlar (ICAO, ECAC) ve kurallar çerçevesinde sağlamak üzere, alınacak tertip ve tedbirlerin ana esaslarını belirlemek amacıyla hazırlanıp, 24 Aralık 1996 tarihinde İçişleri ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı …

ICAO hangi sözleşme?

International Civil Aviation Organization (ICAO) Birleşmiş Milletler’in uzman bir kuruluşudur ve 7 Aralık 1944 tarihinde, Şikago kentinde Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesi’nin (Convention of International Civil Aviation) imzalanması ile oluşturulmuştur.

ICAO Annex kaç tane?

Şikago Konvansiyonu genel havacılık ile ilgili çerçeveyi belirlemektedir. Hava Taşımacılığının kurallarının detayları için Konvansiyon’a toplam 19 adet ek (Annex) oluşturulmuştur.

Münferit uçuş planı nedir?

1) Münferit Uçuş Planı (FPL): Birkaç uçağın katılımıyla oluşan ve her biri ayrı safhasındaki ara duraklı uçuşlara münferit uçuş adı verilir. Bir uçak işleticisi tarafından planlanan ve en az 10 IFR uçuşu kapsayan sürekli bir uçuş planı hazırlanabilir.

Havalimanı yer seçimini etkileyen faktörler nedir?

Hava taşımacılığının büyüklüğü, ülkenin yüz ölçümü ve topoğrafik yapısı havaalanı ağı seçimini etkileyen başlıca kriterdir. Hava taşımacılığı gelişmekte olan ülkelerde genellikle tek merkezli, gelişmiş ülkelerde ise çok merkezli havaalanı ağı tercih edilir.

EYS nin temel amacı nedir?

EYS Amaçları veya Politikası ; Yasal, düzenleyici ya da sözleşmeye bağlı yükümlülüklere uyumlu hale gelmek. Marka güvenilirliği ve imajını yükseltmek. Risk yönetimi uygulayarak süreçleri iyileştirmek ve riskleri en aza indirmek.

Kural ve prosedürlere bilinçli olarak uymayan personelin eylemi aşağıdakilerden hangisi ile ifade edilir?

Diğer yandan, kural ve prosedürlere bilinçli olarak uymayan personel için “ihlal” söz konusu olmaktadır. İhlaller genel olarak durumsal ve rutin ihlaller olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

ECAC neyi ifade eder?

Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (İngilizce: European Civil Aviation Conference (ECAC)), Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ve Avrupa Konseyi tarafından kurulmuş bir hükümetler arası kuruluştur.

Eaduk neyi ifade eder?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından 20-24 Mayıs 2013 tarihleri arasında “Eğitim Araştırma Denetleme Uzmanlar Kurulu (EADUK)” üyelerine yönelik “Havacılık Güvenlik Eğitimi” düzenlenmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=VojxFG96R1s

Uçak planları yapılırken hangi girdiler kullanılır?

Uçuş planı (FPL), uçucuların uçuşa dair niyetlerini ve uçuş hakkındaki çeşitli bilgileri havacılık otoritelerine bildirmek için doldurdukları belgeler. Uçuş planında uçak modeli, ID kodu, rengi, yolcu sayısı, kalkış ve varış meydanı, rotası, tahmini varış zamanı gibi pek çok hane bulunur.

Uçak yükleme prensipleri nelerdir?

Uçak yüklemesinde temel prensipler; Ø Bagaj en son yüklenir, ilk boşaltılır. Ø Kargo ilk yüklenir, en son boşaltılır. sağlanmalıdır (Örneğin BF – BY, BC – BT v.s)….

 • Çıkış istasyonu.
 • Varış istasyonu.
 • Uçuş numarası
 • Tarifeli kalkış saati.
 • Uçağın kuyruğu.
 • Kabin koltuk versiyonu.
 • Kokpit ve kabin ekip sayısı
 • Uçuşun tarihi.

Marshalling yapan personele ne denir?

Yol gösterici personel havalimanına gelen ve havalimanından giden hava aracına standart yol gösterme (marshalling) hizmetleri işaretlerini açık ve kesin bir tarzda vermekle sorumludur.

Annex 14 nedir?

Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından havaalanlarının tasarımı ve işletimine yönelik olarak yayımlanmış olan “Annex 14 Aerodromes Volume 1 Aerodrome Design and Operations” dokümanının Türkçe’ye tercümesi niteliğindeki kitap, yeni inşa edilecek havaalanlarının tasarımı, mevcut havaalanlarının …

Münferit uçuş planı nedir?

1) Münferit Uçuş Planı (FPL): Birkaç uçağın katılımıyla oluşan ve her biri ayrı safhasındaki ara duraklı uçuşlara münferit uçuş adı verilir. Bir uçak işleticisi tarafından planlanan ve en az 10 IFR uçuşu kapsayan sürekli bir uçuş planı hazırlanabilir.

Havaalanı sistem planlaması nedir?

Havaalanı Sistem Planı: Bölge veya ülke çapında şimdiki ve gelecekteki ihtiyaçları karşılamak üzere, gerekli havaalanı tesislerinin birbirleri ile etkileşimli olarak tanımlandığı uzun vadeli stratejik planlardır.

Uçak Servis Ekipmanları nelerdir?

UÇAK İÇİ EKİPMANLAR

 • TAM BOY VE YARIM BOY SERVİS ARABASI.
 • OWEN RACK – OWEN TRAY – KONTEYNER.
 • BARDAK VE ŞİŞE TUTACAĞI – ÇEKMECESİ
 • BUZ KOVASI – BUZ MAŞASI.

Boarding nedir nasıl yapılır?

Boarding, uçağa binmeden önce yapılan son kontrolü ifade eder. Uçağın kalkış saatinden bir süre önce yolcular son kontrol noktasından sırayla geçerler ve görevli tarafından yönlendirilerek uçağa binerler. Boarding time, Türkçesi ile boarding zamanı da bu işlemin bitiş süresini ifade eder.

Marshalling ne demek Havacılık?

Havacılıkta yanaştırma, yer göstericilik veya yer kılavuzluğu anlamlarına gelen marshalling; havalimanı, uçak gemisi veya helikopter pistlerinde, yer hizmetleri personeli ve pilotlar arasındaki görsel sinyalizasyondur.

Uçak referans saha uzunluğu nedir?

 -REFERANS RAKAMI (Uçağa göre Meydan Uzunluğu)  Pist uzunluğu >= 1200 M.

Annex ler nelerdir?

Annex 12- Arama ve kurtarma ile alakalı bilgileri içeren bu ek, şüphe, tehlike ve alarm hali özelinde bilgileri içererek, hava araçlarının kaybolması durumunda neler yapılması gerektiğini içeren detaylı bir ektir.