Türkiyede kaç ülkenin başkonsolosluğu var?

Akredite Diplomatik Misyonlar Türkiye’de yerleşik büyükelçiliği veya konsolosluğu bulunmayan ülkeler, Türkiye ile diğer ülkelerde yerleşik büyükelçilikleri vasıtasıyla iletişim kurarlar. Türkiye ile bu yolla 20 ülke diplomatik ilişki yürütmektedir.

Diplomasi temsilcileri kimlerdir?

Madde 3 – Diplomatik statüyü haiz personel, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir yabancı ülkedeki Büyükelçilik, Daimi Temsilcilik veya Temsilciliğine, çeşitli mevzuatla verilen görevlerin yapılması için atanmış olup, milletlerarası anlaşmalar ve teamül gereğince kabul eden devlet tarafından bu sıfatla tanınmış ve kendilelerine …

Saraybosna’da büyükelçilik açan ilk ülke hangisi?

Kıymetli Vatandaşlarım, Değerli Bosna-Hersekliler, Büyükelçiliğimiz, tarihi, kültürel ve insani bağlarımızın bulunduğu dost ve kardeş ülke Bosna-Hersek’te devletimizi temsil etmektedir. Türkiye, 6 Şubat 1992 tarihinde Bosna Hersek’i ilk tanıyan ve ilk Büyükelçilik açan ülkelerden biridir.

Diplomat olmak için hangi bölümden mezun olmalı?

Ülkemizde diplomat görevini üstlenebilmek için, üniversitelerin ilgi bölümlerinden mezun olması gerekiyor. Siyasal bilgiler, idari bilimler ve iktisat bölümlerinden mezun olmak gerekir. Uluslararası ilişkiler ve kamu yöntemimi bölümleri, okunacak bölümler arasında yer alıyor.

Büyükelçi diplomat mıdır?

Büyükelçi, eski tabirle “sefir-i kebir” ya da yalnızca sefir, bir ülkenin başka bir ülkedeki en üst düzey temsilcisi olan diplomat’tır. Büyükelçiler, görevli bulundukları ülkede, vatandaşı oldukları ülkenin devlet başkanı’nı temsil eder.

Konsolosluk çalışanları ne kadar maaş alıyor?

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapmaya başlayan yeni bir kamu personeli vasati olarak 5 bin TL aylık alır. Fakat rütbesi devamlı artan Konsolosların maaşları 2021 yılı için 11 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ortalama olarak 5 ila 7 bin lira arasında değişen ücretleri vardır.

Türkiyede Konsolosluklar hangi illerde var?

Görev Bölgesi: Antalya, Aydın, Afyon, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Karaman, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak.

Büyükelçi kim tarafından atanır?

Demokrasilerde büyükelçiler ülkelerinde sorumlu hükûmet tarafından atansa da, devlet başkanının kişisel temsilcisi olduklarından, hükûmetler bu atamaları gerçekleştirmeden önce, sembolik yetkili devlet başkanlarından dahi ön onay almaya gerek duyarlar.

Büyükelçi olmak için ne yapılmalı?

Büyükelçi Nasıl Olunur? Adayların çoğu siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler veya tarih alanında lisans derecesine sahip olsa da, Büyükelçi olmanın tek bir yolu yoktur. Dış Hizmet için yüksek talep gören diller olan Arapça, Farsça ve Mandarin’de yabancı dil dersleri alınması tavsiye edilir.

Türkiyeden Saraybosna ya nasıl gidilir?

Saraybosna’ya Türkiye’den İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Havayollarının direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Saraybosna yolculuğu 1 saat 55 dakika sürüyor.

Bosna Hersek Avrupa Birliği ülkesi mi?

Bosna Hersek, 15 Şubat 2016 tarihinde AB’ye üyelik için resmî olarak başvurdu. Bosna-Hersek’in başvurusu 20 Eylül 2016 tarihinde kabul edildi. Bosna’nın başvurusu hakkında Mayıs 2019’da Avrupa Komisyonu tarafından bir görüş yayınlandı.