Türk vatandaşı yurt dışından ev alabilir mi?

2644 numaralı Tapu Kanunu’nun 35. maddesine göre yabancı uyruklu kişiler, yasal sınırlamalara uymak kaydıyla Türkiye’den ev satın alabilirler. Yabancıların gayrimenkul satın almaları için Türkiye’de oturum iznine sahip olmaları gerekmemektedir.

Hangi ülkeler ev alana vatandaşlık veriyor?

Ev Alana Oturma İzni Veren Ülkeler

  • Yunanistan. Masmavi denizleri ve Türk kültürü ile yakın olan gelenekleri sayesinde Yunanistan yurt dışında yaşamak isteyen kişiler için ilk sırada yer alıyor.
  • Malta.
  • İspanya.
  • Kanada.
  • Letonya.
  • Makedonya.

Yabancılar nasıl ev sahibi olabilir?

Yabancı uyruklu kişilerin, Türkiye’den taşınmaz satın alabilmesi 2644 sayılı Tapu Kanununun 35. ve 36. maddelerinde düzenlenmiştir. Taşınmaz mülk alabilmeniz için, Türkiye’de ikamet izninizin olması şartı aranmamaktadır. Yani ikamet izniniz olmasa bile taşınmaz mülk satın alabilirsiniz.

Yurtdışından ev alınır mı?

Mütekabiliyet Yasası (uluslararası antlaşmalarda karşılılık ilkesi) gereğince yabancılar ülkemizden ev satın alabilirken, Türk vatandaşları da yurt dışından ev satın almak hakkına sahip oluyor. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke, belirli bir gayrimenkul yatırımı karşılığında yabancılara oturma izni veriyor.

Türkiyede hangi yabancılar mülk alamaz?

Yabancı uyruklu gerçek kişilerin taşınmaz edinimi için 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu uyarınca askeri makamlardan izin almaları gerekir. İlgili bölge eğer askeri yasak bölge veya güvenlik bölgesi ise, yabancıların mülk edinimi mümkün olmayacaktır.

Yabancılar Türkiye’de nasıl ev satar?

Yabancılara ev satış işlemlerini gerçekleştirmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden randevu alınması gerekmektedir. Yurt içinden Alo 181 hattından, yurt dışından ise +90 312 593 99 00 numaralı telefon aranarak randevu alınabilmektedir.

Türk vatandaşı ingiltere’den ev alabilir mi?

Türkiye’de ikamet eden ve çalışan herhangi bir TC Vatandaşı da İngiltere’de BUY TO LET yani “Kiralamak koşuluyla Ev satın alma” kredisi alabilir. Bunun için İngiltere’de ikamet etmeniz gerekmez. Bankalar satın aldığınız evin %75’i kadar size kredi verecektir. Sizin sadece ev bedelinin %25’ini ödemeniz yeterlidir.