Trafik sigortası ne kadarını karşılar?

Trafik sigortası, sigortalı aracın neden olduğu kazalar için, zarara uğrayan kişinin kusur oranına göre tazminat ödemesi yapıyor. Örneğin; bir kaza anında taraflardan biri 0, diğeri p oranında kusurluysa, her iki taraf kusuru oranında karşı tarafın hasarını ödüyor.

Yaralamalı trafik kazası sigorta ödemesi ne kadar?

Yaralanmalı trafik kazası sigorta ödemesi 2020 yılı için en fazla sağlık giderleri ve sakatlık olarak kişi başı 410.000-TL kaza başına ise 2.050.000-TL’dir.

Kazada 100 kusurlu sigorta hasarı karşılar mı?

Trafikte meydana gelebilecek kazalar, kazaya sebep olan araca veya karşı tarafa zarar verebilir. Eğer kazada kusurlu taraf sizseniz karşı tarafın masrafları, sizin trafik sigortanız tarafından karşılanır.

Trafik sigortası karşı tarafın hasarını öder mi?

Zorunlu trafik sigortasının amacı olası kaza durumlarında karşı tarafın hasarını karşılamaktır. Sigorta sahibinin neden olduğu kazalarda sigorta şirketleri, araç sahibinin hasarını ödemez.

Trafik kazası sigorta parası ne zaman yatar?

Trafik kazası sigorta parası, sigorta şirketi tarafından talep edilen gerekli belgeler ve kaza durumuna ilişkin talep edilen ek belgelerin akabinde ortalama sekiz ila on iş günü içerisinde belirlenmekte ve ödemesi yapılmaktadır. Ancak belirlenen kanuni süre 15 gündür.

Trafik kazası geçirdim ne kadar tazminat alırım 2021?

Iskonto yöntemi uygulanarak tazminattan kabaca %25 oranında indirim yapılacaktır. Sonuç olarak bu olaya benzer bir trafik kazası tazminat hesaplama 2021 yılı için yaklaşık 250.000 TL olacaktır.

Kazada kusurlu olsak bile kasko hasarı karşılar mı?

Herhangi bir kazaya karışmanız durumunda sürücü olarak siz kusurlu olsanız dahi, kasko aracınızdaki zararı karşılar. Ancak kasko yalnızca sigortalı aracın hasarını karşılar. Karşı tarafta oluşan hasar ise trafik sigortası tarafından karşılanır.

Trafik sigortası hasar ödemesi kime yapılır?

Trafik sigortası hasar ödemesi, sigorta poliçesinin başlatıldığı sigorta şirketi tarafından yapılmaktadır. Sigorta şirketi, kazayı ve zararın boyutunu tespit edecek belgeler eline ulaştıktan sonra; ilk 8 iş günü içerisinde gereken hasar ödemesini veya tedavi giderlerini karşılamaktadır.

Trafik sigortası hangi kazaları karşılamaz?

Trafik sigortası hatalı olduğunuz bir trafik kazası sonucunda üçüncü şahıslara verdiğiniz zararı karşılar; sigortalının aracında oluşan zararı karşılamaz. Bu nedenle çalınma riski sadece kasko sigortası ile güvence altına alınabilir. Trafik sigortası, çalınan araç için ödeme yapmaz.