Trafik sigortası geçerse cezası nedir?

Sigorta yaptırmayan veya sigortasını yenilemeyen sürücülere her ay yüzde 5 gecikme zammı uygulanır ve ödenmesi gereken en fazla gecikme zammı ise yüzde 50 olarak belirlenmiştir.

Araç sigortası geçerse ne olur?

Zorunlu trafik sigortası poliçesi, yaptırılmazsa ya da yenileme süresi dolduğu halde yenilenmezse uygulanan ceza sistemi, gecikme cezası adı altında uygulanır. Bu ceza, farklı yaptırım uygulamaları ile işleme alınabilmekte olup genel olarak; sigortalı araç sahibi ya para cezasına çarptırılır ya da trafikten men edilir.

Zorunlu trafik sigortası olmazsa hangi ceza verilir?

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir? 2021 yılında ödeyeceğiniz trafik sigortası yaptırmama cezası 144 TL olarak uygulanmaya başladı. Buna göre cezasını 15 gün içerisinde peşin ödeyen araç sahipleri % 25 indirimden faydalanarak 108 TL ödüyor.

Sigortası biten araç kaç gün içinde yapılmalıdır?

15 gün, aracın yeni sahibinin trafik sigortası işlemlerini halledebilmesi için tanınan bir süredir. Bu süre zarfında trafik sigortası yaptırılmazsa fark edildiğinde trafikten men cezası alınması mümkündür. Sigorta süresi geciken araçlar için sigorta sahibinin prim tutarı her ay için %5 gecikme faizine uğrar.

Motorun sigortası olmazsa ne olur?

Araç sahibi ise motorsikletini geri almak için öncelikle zorunlu trafik sigortası poliçesini yaptırır, sonrasında ise çekici masrafı ve otopark masraflarını ödeyerek aracını teslim alır. Sigortası bulunmayan araçlar için ayrıca para cezası da uygulanır ve bu ceza 15 gün içinde ödendiği takdirde indirim uygulanır.

Zorunlu trafik sigortası yoksa ne olur?

Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanız halinde arabanız bağlanır ve Trafik Şube Otoparkı’na çekilir. Gerekli cezai işlemleri karşılayana kadar aracınızı teslim alamazsınız. Cezai yükümlülüğünüzü tamamlayana kadar geçen süre boyunca arabanızın Trafik Şube Otoparkı’nda kaldığı her gün için park yeri ücreti ödersiniz.

Sigorta kaç günde yapılmalı?

İkinci el araç alımlarında, sigorta yaptırmak için araç sahiplerinin 15 gün süresi oluyor. Noterde gerçekleşen devir işlemlerinin ardından aracın yeni sahibine 15 gün mühlet verilerek Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırması bekleniyor.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmazsam ne olur?

Trafik sigortası yaptırmadan araç ile kara yoluna çıkan sürücüler, (2021 yılı için) 144 TL trafik cezası ödemek zorunda kalır. Aracını hem muayene ettirmeyen hem de sigorta yaptırmayan sürücüler ise muayenesiz ve sigortasız araç kullanmaktan ceza alır. …

Sigorta yapılmazsa ne olur?

Türkiye genelinde güvence sağlayan ve zorunlu olan trafik sigortası yaptırılmazsa, araç sahibi para ya da trafikten men cezası ile cezalandırılır. Bunun yanında trafik sigortası olmayan ya da zamanında yenilenmeyen araç sahibi, trafikte yakalanırsa doğrudan trafikten men edilir.