Trafik sigortası fiyatları neye göre değişir?

Trafik sigortasının fiyatının belirlenmesinde iki önemli kriter var. Birincisi, sürücünün hasar geçmişi; diğeri, aracın hangi ilde bulunduğu. Tavan fiyatta da tüm primler bu kademeye göre belirleniyor. Hasarsız geçen her yıl bir kademe artıyor ve 7. kademeye kadar çıkılıyor, primler de ona göre azalıyor.

Araç satışından sonra sigorta ne kadar geçerli?

Bundan dolayı ikinci el bir araç satın aldığınızda zorunlu trafik sigortası yaptırmak için 15 gün süreniz vardır. Bu arada, aracın önceki sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasının süresi henüz dolmamışsa bu sigorta 15 gün süreyle geçerli olur.

Trafik sigortası araç yaşına göre değişir mi?

Zorunlu trafik sigortası primi araçtan araca ve araç sahibinin geçmişine, kaza yapıp yapmadığına, hasarsızlık indiriminden faydalanıp faydalanamayacağına göre değişir. Trafik sigortası bedelini etkileyen faktörlerden biri de aracın kaydının hangi ilde olduğu ile ilgilidir.

Trafik sigortası fiyatları her ay değişir mi?

Sigorta şirketlerinin trafik sigortasına uygulayacakları fiyat artışlarını da Hazine ve Maliye Bakanlığı belirliyor. Hürriyet’in aktardığına göre, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) yayımladığı genelge ile 2021 yılı ocak ayından itibaren primler her ay yüzde 1 oranında artırılacak.

Sigorta ücreti neye göre belirlenir?

Sigorta primi, çalışanların sağlık hizmetlerinden yararlanması ve emeklilik hakkı kazanması için işveren tarafından çalışan adına devlete ödenen ücrettir. İşverenler tarafından aylık olarak ödenen SGK prim tutarı, çalışanın aldığı brüt maaş üzerinden hesaplanarak belirlenir.

Araba sigortası ne kadar?

Trafik Sigortası Fiyatları ve Hasarsızlık İndirimleri

Araç Grubu Sağlık Gideri Sakatlanma ve Ölüm
Tarım Araçları ile Özel Amaçlı Araçlar 430.000 TL 2.150.000 TL
Motosiklet ve Yük Motosikleti 430.000 TL 1.290.000 TL
Minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk) 430.000 TL 2.150.000 TL
Otobüs (sürücü dahil 18-30 koltuk) 430.000 TL 7.740.000 TL

Trafik sigortası ne kadar sürede yenilenir?

Trafik Sigortası Bitince Kaç Gün İçerisinde Yenilenmelidir? Trafik sigortasının belli bir yenilenme süresi yoktur. Poliçenizin süresi 1 yıldır. 1 yıl dolduğunda hemen yenileme yapmanız gerekir. ” Trafik Sigortası Yenileme ” başlıklı yazımızda belirttiğimiz üzere bir gün bile poliçesiz trafiğe çıkmak yasaktır.