Ticari araç hangileri oluyor?

Ticari araç yük ve insan taşımak için kullanılmaktadır. Otobüs, minibüs, midibüs, pick up, panel van gibi araçlar buna örnektir.

Ticari hususi araç farkı nedir?

Hususi araç, bir kazanç kaydı olmaksızın özel şahıs, kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılan ve trafikten özel plaka alan motorlu taşıtlardır. Ticari araç ise, kazanç sağlamak amacıyla yük ve yolcu taşımasında kullanılan ve trafikten ticari plaka alan taşıtlardır.

Ticari araç kamyonet mi?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nun 5. maddesinde yer alan (I) sayılı tarifeye göre vergilendirilen otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri kısaca binek araç olarak, aynı Kanun’un 6. maddesinde yer alan (II) sayılı tarifeye göre vergilendirilen minibüs, panelvan, motorlu karavan, kamyonet, kamyon, çekici ve …

Ticari Aracı kimler kullanamaz?

Ehliyeti olan herkes ticari araç kullanamaz. Ticari araçlar ile ilgili mesleki yeterlilik kursları vardır. Ticari taşıt belgesinin yerine geçen mesleki yeterlilik belgeleri almaları gerekiyor. SRC2, SRC4, SRC1 VE SRC3 dediğimiz belgeler bunlar.

Ticari araçlarda gider kısıtlaması var mı?

Ticari araçlarda da %70’lik gider kısıtlamasını kapsıyor mu? Sadece binek araçlar için gider kısıtlaması uygulanır. Binek otomobillerine ilişkin giderlerin en fazla %70’i gider olarak dikkate alınabilir hükmü eklenmiştir. Araç kiralama ve işletmesi yapanlar için Gider kısıtlaması yapmaz.

Ticari araç psikoteknik zorunlu mu?

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 30 Haziran’dan itibaren ticari araç sürücülerinin psikoteknik belgesinin olması mecburi hale getirildi. 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle psikoteknik test raporu olmayan sürücülere bin 181 lira cezai işlem uygulanacak. Ayrıca araç kullanmalarına da izin verilmeyecek.

Ticari araçlarda muayene kaç yıl?

Diğer motorlu araçlar sınıfında yer alan taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ve römorkları ilk 1 yaş sonrasında yılda bir kez muayene edilir. Motosiklet vb. iki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir kez araç muayenesinden geçer.

Psikoteknik hangi araçlar için geçerli?

30 Haziran’dan itibaren psikoteknik belgesi ticari araç sürücüleri için zorunlu oldu.

Ticari araç ruhsatında ne yazar?

Ancak, aracın ruhsat kaydında “ticari araç” yazıyor ise, artık kullanım amacına bakılmaksızın, araç sahibinin ticari amaçla hareket ettiği kabul edilir ve tüketici haklarından faydalanamazlar.

B sınıfı ehliyet ticari araç kullanabilir mı?

B sınıfı ehliyet otomobil veya kamyonet kullanmak isteyen kişilerin aldıkları bir ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Bu araçlar otomobil, 4 tekerlekli motosiklet, traktör ve azami yüklü ağırlığı 4250 gram olan birleşik araçlardır.