Staj yaparken para alınıyor mu?

Yasa kapsamında, stajyer olarak çalışan öğrencilere asgari geçim indirimi hariç olmak üzere net asgari ücretin yüzde 30’u kadar bir ödeme yapılması zorunlu kılınıyor. Bu tutarın üzerinde ise bir ödeme tavanı bulunmuyor. Geçen yıl stajyerlere aylık en az 631,19 lira ödenirken, bu tutar bu yıl 767,27 liraya çıktı.

Stajyer ücretleri vergiye tabi mi?

Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenen ücretlerden vergi kesintisi ta- pılmaz. Dolayısıyla 3308 sayılı Kanuna tabi olanlara asgari ücretin üzerinde ücret ödenmesi söz konusu olduğu durumlarda asgari ücreti aşan kısımdan vergi alınması gerekmektedir.

Stajyer maaşı kim öder?

– İşyerlerine ödenecek tutar İŞKUR tarafından YÖK’e aktarmaktadır. YÖK Üniversitelere, Üniversitelerde işyerlerinin hesaplarına parayı aktarmaktadır. – Gecikmeli de olsa işyerlerine devlet teşviki tutarları yatırılmaktadır.

Staj Yeri para vermek zorunda mı?

Zorunlu stajlarda 3308 sayılı Kanunun kapsamına dahil olmayan ve mesleki olarak eğitim görmeyen öğrenciye ücret verilme zorunluluğu bulunmamaktadır. Gönüllü stajda ise normal bir çalışan olarak görülen stajyerlere en az asgari ücret tutarında ödeme yapılması gerekmektedir.

Üniversite stajı kaç gün?

Lisans öğretiminde aranan stajların toplam süresi 60 (altmış) işgünüdür. 60 iş günlük bu sürenin 30 işgünü Genel, 30 işgünü ise Mesleki Staj olarak yapılır. Genel Staj birim sorumlusu Mühendis olan kurum ve işletmelerde yapılır.

Staj damga vergisi ne kadar?

Buna göre Staj Kredi başvuruları kabul edilen avukat stajyerlerinin kredi sözleşmesi için vergi dairesine yatıracakları damga vergisi oranı binde 9,48 olmuştur.

Okulda staj yapan öğrencilerin sigorta işlemleri nasıl yapılır?

Sigortalı olarak stajyerlik yapmak isteyenlerin girişi 07 çırak veya 19 Stajyer kodu ile girişleri yapılmaktadır. Bunun dışında tamamlayıcı eğitim gören ve stajyerlik yapmak isteyen öğrencilerin sigorta bildirimlerini Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından okul idaresine yapılmaktadır.