Sosyal medya kullanıcıları nasıl etkiliyor?

Sosyal medyayı aşırı derecede kullanma durumunda, endişe, stres psikolojik ve bedensel rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Beğeni alma, takdir edilme kaygısı, uyku bozuklukları, özenti ve bağımlılık durumlarına neden oluyor. Sosyal medya aile hayatı ve çift ilişkilerini bile etkileyebiliyor.

Sosyal medya neden zararlı?

Sosyal medya bağımlılığının en önemli zararlarından birinin de kişilerin sosyal hayatlarında ki sorumluluklarını aksattığını ifade eden Psikolog Özdede, “İş ve çalışma alanındaki aksamalar, olumsuz bir izlenim, performans düşüşü, yetersizlik hissi ve iş kaybına kadar uzanan birçok sonuca neden olabilir.

Sosyal medyanın faydaları nedir?

Yeni arkadaşlar edinmeye olanak sağlar.

 • Arkadaşlarla daha hızlı iletişim kurmaya olanak sağlar.
 • Ders ve ödevler hakkında bilgi almayı sağlar.
 • Bilgiye kolay bir şekilde ulaşmayı ve paylaşmayı sağlar.
 • Yardımlaşma ve dayanışma sağlar.
 • Kendini ifade etme özgürlüğü sunar.

Sosyal medya bizi hasta ediyor mu?

Euba’ya göre sosyal medya kullanımı, insan beynindeki stres hormonlarını artırıyor. Geçen ay Health and Safety Executive dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, dünyada yarım milyon insan, iş yerinde yaşadığı sorunlara bağlı olarak stres bozukluğu, kaygı bozukluğu veya depresyon hastalığıyla yaşıyor.

Sosyal medya kişisel ilişkilerimize zarar veriyor mu?

Sosyal medya, ilk bakışta iletişim için mükemmel bir yol gibi gözükse de, ölçüsüz kullanıldığında ilişkileri zedeleyen çeşitli etkileri de mevcut. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; sosyal medyanın aşırı kullanımı, ilişkilerde çiftler arası duygusal mesafeye, sadakatsizliğe ve iletişim problemlerine yol açabiliyor.

Sosyal medya psikolojimizi nasıl etkiler?

Sosyal Medyaya Maruz Kalma Sonucu Oluşabilecek Psikolojik Sorunlar. Yetersizlik duygularını arttırır:Sosyal medya kullanıcılarının bir kısmı kendilerini diğer kullanıcılarla karşılaştırır ve ulaşamadıkları veya ulaşamayacakları kişiler veya durumlar yüzünden kendilerini yetersiz hissederler.

Sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

Kişisel ve kurumsal itibarınızı zedeleyecek yorumlar yapmaktan kaçının. İşinizden şikayet etmeyin, iş arkadaşlarınızı kötülemeyin. Arkadaşlarınızı küçük düşürecek tavır ve davranışlardan kaçının. İş arkadaşlarınızla sosyal medya üzerinden iletişim kurarken saygılı bir üslup benimseyin.

Sosyal medyanın olumsuz yönleri nelerdir?

Sosyal medyanın en olumsuz yönlerinden bazıları şunlardır:

 • Yetersizlik Duyguları ve FOMO. İnsanlar sosyal medyada yalnızca hayatlarının önemli anlarını paylaşma eğiliminde olduklarından, bu platformlar kendimizle ilgili duygularımızı çarpıtabilir.
 • Depresyon.
 • Siber Zorbalık.

Sosyal medyanın olumsuz yönleri nelerdir maddeler halinde?

Bu seviyedeki yoğun sosyal medya kullanımları bizi olası olumsuz etkiler üzerinde düşünmeye teşvik ediyor.

 • Benlik Saygınıza Zarar Verebilir.
 • Yetersizlik Duygularını Tetikleyebilir.
 • Sürekli Olarak Bir Şeyleri Kaçırdığınız Hissine Kapılabilirsiniz.
 • Doğru Bilgiye Ulaşmayı Geciktirebilir.
 • Sağlığınızı Olumsuz Etkileyebilir.

Internetteki saglik bilgileri dogru mu?

Hastalar belirtilerini okuduklarında çoğunlukla en kötü olasılığı düşünmekte, sağlık profesyonelleri yerine internetteki bilgilere itibar etmektedirler. Bunun altında aslında her konuda yapılan araştırma hatası yapılmaktadır. Teorik olarak internetteki tüm bilgilerin doğru olduğu kabul edilmektedir.

Sosyal medyanın olumsuz yanları nelerdir?