Şirket NACE kodu nerede yazar?

NACE Kodu, SGK sicil numarasına bakılarak, vergi levhasındaki ana faaliyet alanı incelenerek ve bağlı bulunulan ticaret odasının internet sitesinden öğrenilebilir. Bir liste içeriği ekrana gelecektir.

Sigortada meslek kodu ne demek?

Çalışanın mesleği ne olursa olsun hak kazandığı asıl maaşın işveren tarafından gizlenerek SGK’ya asgari ücret üzerinden bildirim yapılmasını önleyebilmek için meslek kodu düzenlemesi yapılmıştır. Oluşturulan bu yasa ile birlikte her meslek bir koda sahip olur ve işçinin yaptığı işler SGK’ya bu kodlar ile bildirilir.

NACE kodu neye göre belirlenir?

NACE Kodu, Tüzel kişiliklerin faaliyet alanlarına göre tehlike sınıflarının belirlendiği kodlama sistemi ve listesidir. NACE kodlamasında faaliyet konularına göre işyerlerine/işletmelere altı haneli bir kod verilmektedir.

NACE kodu kimlere verilir?

NACE kodu; iş yerinin faaliyetlerinin tehlike derecesini ortaya koyduğu için ticari faaliyetlerini başlatmak isteyen veya halihazırda ticari faaliyeti bulunan tüm girişimciler bu kodu öğrenmelidir.

NACE kodları nelerdir?

Avrupa Birliği’nde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması anlamına gelen NACE kodu, iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını belirleyen sistemin oluşturduğu altı haneli bir koddur. Bu sebeple altılı faaliyet kodu olarak da bilinir.

NACE kodu nedir örnek?

Ayrıca, SGK sicil numaranın 3. hanesinden 8. hanesine kadarki rakamlar da NACE kodunu oluşturur. Örneğin, 10, gıda ürünlerinin imalatını, 10.52 dondurma imalatını, 10.52.01 ise, sade, sebzeli, meyveli vb. Dondurma imalatını belirtir.

NACE tipi ne anlama gelir?

NACE kodu ne?

NACE kodu açılımı ne demek?

Bir kodlama sistemi olan “NACE” Avrupa’da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistik üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağıdır. Açılımı “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne” şeklindedir ve ismini bunun baş harflerinden alır.