SGK hangi bakanlığa bağli 2021?

T.C. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Bilgin, 21 Nisan 2021 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirildi.

4a hizmet dökümü aktif ne demek?

Çalışan işçi, memur, esnaf, tüccar, çiftçi, muhtar ve isteğe bağlı sigortalılara aktif sigortalı diyoruz. Emekli, malul, ölen sigortalının eşi ve çocukları ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara da pasif sigortalı diyoruz. Bu yönüyle işçilere (4/a), bağımsız çalışanlara (4/b) ve memurlara (4/c) bakıyoruz.

4 a kapsamında sigortalı ne demek?

4a: SSK’ya pirim ödemesi yapan kişileri kapsar. Bu da bir iş yerinde sözleşmeli olarak çalışan kişilerin çalışma alanlarını ifade eder. 4a sistemi 5510 sayılı yasa kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu altında yer alır. 4b: Eski adı ile BAĞ-KUR olarak bilinir.

SGK hangi bakanlığa bağlandı?

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı bir sosyal güvenlik kurumuydu. 16 Mayıs 2006 tarihinde kabul edilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik …

SGK hangi kurum?

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü ve Bağ-Kur Genel Müdürlüğünü aynı çatı altında toplayan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, 20.05

SGK hizmet dökümünde * 4A ne demek?

4A Hizmet Dökümü Nedir? 4A SGK ile önceki sistemde SSK’ya bağlı olarak sigortalı çalışan kişileri temsil eder. Artık an itibariyle bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorsanız SGK’nın 4A sınıfında işlem yapabilirsiniz demektir. Aynı şekilde 4A için belirlenmiş haklara da sahipsiniz anlamına gelir bu.

4A hizmet dökümü ne işe yarar?

SGK hizmet dökümü, statüsü ne olursa olsun (4A, 4B, 4C fark etmeksizin) sigortalıların sigorta ve prim bilgilerini almalarını sağlayan belgedir. Yani SGK’ya, Bağ-Kur’a ya da Emekli Sandığı’na bağlı olunması fark etmeksizin sigorta ve prim bilgilerinin bulunduğu bir belgedir.