Servis Tarafından Değiştirilen ürünün garanti süresi ne kadardır?

(7) Malın garanti süresi dışında, garanti belgesi ile satılması zorunlu olmayan bir parçasının servis istasyonu tarafından değiştirilmesi veya satılması durumunda, değişen veya satılan parça için altı aydan aşağı olmamak üzere bir garanti süresi verilir.

Ev kredisi en fazla kaç ay?

Müşterilerine konut kredisi sağlayan bankaların, vade konusunda birbirinden farklı uygulamaları olsa da konut kredisi almak isteyen kişilerin kullanabilecekleri maksimum kredi vadesi bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, maksimum 240 ay olarak sunulmaktadır.

Konut kredileri kaç aya çıktı?

Bu yasadan önce ev kredileri maksimum 5 yıl vade ile verilebiliyordu. Yapılan değişiklikle bu süre 180, hatta bazı bankalarda 240 aya kadar çıkabiliyor.

Yedek parça garantisi kaç yıl?

Tamir konusunda üretici ve ithalatçıların, ayrıca ürünün kullanım ömrü boyunca yedek parça bulundurma zorunluluğu da bulunuyor ki bu süre cep telefonları ve bilgisayarlar için 5, televizyon, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makineleri için ise 10 yıl.

Garantiden değişen parçanın garantisi olur mu?

ÜRETİCİ ve ithalatçı şirketler artık, yasadaki boşluğu bahane edip, değiştirdikleri ürün ve parçalara garanti süresi vermekten kaçamayacak. Yasa, sadece garanti belgesiyle satılma zorunluluğu olmayan parçaların değiştirilmesi durumunda uygulanacak garanti süresine yer veriyor.

Garanti belgesinin tüketiciye sağladığı haklar nelerdir?

Garanti Belgesi Yönetmeliğinin, “Tüketicinin diğer hakları” başlıklı 9 uncu maddesinin birinci fıkrasına göre, tüketicinin ücretsiz onarım hakkını kullanması halinde malın; garanti süresi içinde tekrar arızalanması, tamiri için gereken azami sürenin aşılması, tamirinin mümkün olmadığının yetkili servis istasyonu.

Garanti için fatura şart mı?

fatura şart değil. sonuçta garanti belgesi varsa ürünün Türkiye’ye resmi ithalatla geldiği belli oluyor. ürünü satın aldıktan sonra mağazadan ayrılmadan kutu içeriğindeki garanti belgesine mağazanın kaşe, imza ve günün tarihini aldığınız sürece başka birşeye gerek kalmaz.

Yeni alınan bir ürünün garanti süresi içinde bozulması halinde yapılması gereken nedir?

İlgili firma tarafından üründeki ayıp 20 iş günü içerisinde tamamlanamaz ya da ürün sizin kullanımınıza tesis edilemezse, ürünün garanti süresi içerisinde yeniden arızalanması veya Tamirinin mümkün olmadığının, yetkili servis istasyonu, satıcı, üretici veya ithalatçı tarafından bir raporla belirlenmesi halinde tüketici …

Fatura garanti belgesi yerine geçer mi?

Halk arasında duyduğumuz ”Fatura, garanti belgesi yerine geçer” şeklindeki söylemler gerçeği yansıtmayıp yanlıştır. Hem bu iş yönetmelik gereği hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bu konunun gündeme gelmesi ile yaptığı açıklama gösteriyor ki faturalar kesinlikle garanti belgesi yerine geçmez.