Serbest meslek makbuzu Stopajsız olarak kesilebilir mi?

Bu makbuzu faturadan ayıran en önemi özellik stopajının olmasıdır. Son vergi düzenlemeler ile serbest meslek makbuzları için uygulanan stopaj oranı olmuştur. Stopajsız da SMM kesilir. Ancak müşteriniz vergi mükellefi değilse, stopajsız olarak sadece KDV’li şekilde serbest meslek makbuzu kesilir.

Serbest meslek makbuzu fatura yerine geçer mi?

Serbest Meslek Makbuzu (SMM) Fatura yerine geçer mi? Faturada stopaj yoktur, Serbest Meslek Makbuzunda stopaj vardır. Müşteri, Muhtasar Beyanname ile Stopajı sizin adınıza devlete öder. Fatura’da stopaj olmadığı için gelirinizden sizin adınıza ödenecek bir vergi de olmaz.

Stopajlı makbuz kime kesilir?

Brüt tutar üzerinden stopaj yüzde 20, KDV ise yüzde 18’dir. Stopaj muhtasar beyannameyle birlikte serbest meslek makbuzu kesenin müşterisi tarafından serbest meslek erbabı adına ödenir. KDV’yi ise serbest meslek makbuzunu kesen taraf öder.

Stopajlı fatura kimlere kesilir?

Herhangi bir kişiye serbest meslek hizmeti yaptırdığınızda, yaptığınız ödemenin içerisinden Stopaj Vergisi kesilir ve kesilen kısımdan kalan kısmı siz karşı tarafa ödersiniz. Stopaj Vergisi olarak yaptığınız kesintiyi de muhtasar beyannamede devlete ödersiniz.

Serbest meslek faturası nasıl kesilir?

Serbest meslek makbuzu kesebilmek için, vergi dairesinden meslek mükellefiyeti açtırmak gerekiyor. Bundan sonra da, anlaşmalı matbaalar aracılı ile serbest meslek makbuzları bastırılıyor. Verilen hizmet için, bu makbuz dolduruluyor. Makbuzun aslı müşteriye verilerek hizmet bedeli tahsil ediliyor.

Serbest meslek fatura kesebilir mi?

Eğer verdiğiniz hizmet süreklilik arz ediyorsa yani düzenli olarak iş yapmaya başladıysanız ve geliriniz yıllık (2016 itibari ile) 24.000TL’yi geçiyorsa Serbest Meslek Makbuzu kesmelisiniz. Şahıs İşletmeleri “Fatura” ya da “Serbest Meslek Makbuzu” keser. “Makbuz” kesenlerin “Serbest Meslek Erbabı” olması gerekir.