Sendika kimligi nedir?

1.1. İlk kez Richard Hyman tarafından kullanılan sendikal kimlikler kavramı; sendikal faaliyet modeli, işçi kimliği ve sendika-işveren arasındaki ilişkinin doğasını kapsayan ve bunları birbirlerine bağlayan tek bir kimliği kastetmektedir.

Sendikalı olmanın faydaları nelerdir?

Sendikalı olmak bir ayrıcalıktır. Gücünün Farkında Olmaktır.

  • Yasal haklarımızı korumak daha kolaydır.
  • Daha iyi çalışma koşulları sağlar.
  • Daha iyi ücret ve çalışma ortamını sağlar.
  • Alacaklarımız zamanında ve eksiksiz ödenir.
  • Meslek hastalıkları için önlemlerin alınmasını sağlar.

Sendika üye sayımı ne zaman?

Buna göre her hizmet kolundaki yetkili kamu görevlileri sendikaları ile konfederasyonların toplam üye sayısını belirler ve sonuçları her yıl Temmuz ayının ilk haftasında Resmî Gazete’de yayımlar.

Toplu iş sözleşmelerinden kimler faydalanabilir?

6356 sayılı Kanunun md. 39/8 hükmü uyarınca toplu iş sözleşmesi grev sonucunda meydana gelmişse greve katılmayan işçiler toplu iş sözleşmesinden yararlanamaz.

Sendika kartı ne işe yarar?

Sendikamıza üye olduğunuzda size özel Oyuncular Sendikası üye kartınız oluyor. Öncelikli olarak bu kart ile Türkiye’de profesyonel olarak oyunculuk yaptığınızı belgelemiş oluyorsunuz. Bunun dışında da sendika kartınız size hem yurtiçinde hem de uluslararası alanlarda çeşitli avantajlar sunuyor.

Sendika nedir ne iş yapar?

Sendika, kısa anlamla ifade edilecek olursa kişilerin haklarını arayan ve koruyan düzenli bir sistemdir. Bu sistemi kontrol eden ve başında olan kişiler, işçilerin ve işverenlerin haklarını savunmakla görevlidirler.

Sendikalı işçi işten çıkarılabilir mi?

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 25.maddesinin 3. fıkrasına göre; “İşçiler, sendikaya üye olmaları ve olmamaları, iş saatleri dışında veya işverenin rızası ile iş saatleri içinde, işçi kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaları veya sendikal faaliyette bulunmalarından dolayı işten çıkarılamaz veya herhangi …

En çok üyesi olan sendika hangisi?

Türk-İş, 1 milyon 131 bin 749 ile en fazla üyeye sahip konfederasyon unvanını korurken, Türk-İş’i, 711 bin 295 üye ile Hak-İş, 193 bin 866 üye ile DİSK izledi.

Eğitim Bir Sen üyelik aidatı ne kadar?

**Sendika üyelik aidatının bir aylık miktarı, alt ve üst miktar sınırlamasına tabidir….

Dönem Aidat Miktarı*
2019 yılının ikinci 6 ayında 15,03 TL 125,26 TL
2020 yılının ilk 6 ayında 15,63 TL 130,28 TL
2020 yılının ikinci 6 ayında 16,26 TL 135,49 TL