Şahıs Şirketi KDV iadesi alabilir mi?

Mal ve hizmet ihracatı yapan kişi ve kurumlar KDV iadesi alabilirler. Bu kişi ya da kurumlar, yapılan kesintinin miktarını, tüm gerekli dosya ve evrakları tamamlamaları halinde vergi dairesi üzerinden KDV iadesi talebinde bulunabilir.

Vergi iadesi hizmeti nedir?

KDV iadesi, vergiye tabi olan veri mükelleflerinin devlete sunmuş olduğu teşvik ve istisnai durum olarak ifade edilmektedir. Üretici ve dağıtıcı zincirinin içerisinde bulunan tahsil ettiği vergiden ödediği verginin düşürülmesi ile vergi kalmaması amaçlanmaktadır.

Vergi iade parası nasıl alınır?

Vergi vermemesi gerekenler ödedikleri vergiyi geri almak istemeleri durumuda evlerinin bulunduğu il ve ilçelerdeki belediyeye dilekçe ile başvuruda bulunmaları durumunda ödedikleri vergilerin iadesini alabilmekteler. Vergi iadesini 5 yıl içerisinde başvuru yapanlar alabilmekte.

Hangi firmalar KDV iadesi alabilir?

KDV İadesini Kimler Alabilir? KDV iadesini, mal ve hizmet ihracatı yapan kurumlar ve kişiler alabilirler. Yapılan mal ya da hizmetlerin yurt dışı için yapılması durumunda kanuna uygun olarak gerçekleştirilmesi ise KDV iadesi alabilmelerine imkan sunar.

Şahıs şirketlerinde neler gider yazılabilir?

Ayrıca şirket adresiniz aynı zamanda eviniz ise bu kapsamda yapılan giderlerin yarısının gider olarak dikkate alınacağını belirtmeden geçmeyelim.

 • Neler gider olarak gösterilebilir?
 • Yemek giderleri.
 • Araç giderleri.
 • Fiş.
 • Personele yaptığınız ödemeler.
 • Ulaşım ve taşınma.
 • Telefon, internet, su, doğalgaz.
 • Kira ve aidat.

Geri iade faturası nasıl kesilir?

İade faturası nasıl kesilir?

 1. İade faturası kesmek için satış faturası koçanı yada e-Fatura kullanılır.
 2. İade faturasının Maliye Bakanlığı veya noter onaylı olması gerekmektedir.
 3. Fatura üzerinde “İade Faturasıdır” ibaresi yer almalıdır.
 4. İade faturasını alıcı, satıcıya yönelik düzenler.

Mal ihracatta KDV iadesi nasıl alınır?

Mükelleflerin mal ihracından kaynaklanan ve 5.000 TL’yi aşmayan nakden iade talepleri vergi inceleme raporu, YMM raporu ve teminat aranmadan yerine getirilir. İade talebinin 5.000 TL’yi aşması halinde, aşan kısmın iadesi vergi inceleme raporu veya YMM tasdik raporuna göre yerine getirilir.