Şahıs olarak kaç araba alıp satabilir?

Düzenlemede net bir şekilde belirtildiği üzere, ticari yetki belgesi olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bir vatandaş 1 yıl içerisinde en fazla 3 araç satışı yapabiliyor.

Vergi borcu varken satış yapılır mı?

Vergi borcu olan aracın satışı yapılamaz. Ancak araca ait olan vergi borcuna yapılandırma işlemi yapılabilir. Yapılandırma işlemi, ödenmeyen borcun taksitlendirilerek ödenmesi demektir. Yapılandırılmış olan borç, tamamen ödendikten sonra aracın satışına engel kalkar.

Çekilişten araba çıkınca ne olur?

Çekilişten araba çıkması durumunda aracı kullanabilmek veya satabilmek için ruhsatı üzerinize almanız, motorlu taşıtlar vergisini ödemeniz ve trafik sigortasını da yaptırmanız gereklidir. Bunun dışında arabanın ruhsat işlemleri, motorlu taşıtlar vergisi, sigortası, plaka ücreti gibi ücretlerin tamamı size aittir.

Yilda kaç araç alinip satabilirim 2020?

Çünkü araç sahiplerinin birden fazla araç alım ve satımı yapması artık ticari bir işlem olarak sayılıyor. Son düzenlemeler ile ticari yetkisi olmayan kişiler 1 yıl içerisinde en fazla 3 araç satışı yapabiliyor. 3’ten fazla araç alım – satımı gerçekleştirenler vergiye tabi tutuluyor.

Bir kişinin üstüne kaç araba alınır?

Bir vatandaş satma amacı gütmeden 1 yıl içerisinde dilediği kadar otomobil satın alabilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki; ne kadar otomobil almış olursa olsun yetki belgesi olmadan 1 yılda maksimum 3 araç satışı yapabilir.

1 temmuzda satılan aracın vergisini kim öder?

Temmuz ayında aracınızı satmak istiyorsanız önce MTV borcunuz varsa ödemelisiniz. Araç sahipleri 2. dönem MTV borcunu ödeyip noterden borcu yoktur belgesi alarak aracını satışa çıkarabilirler. Temmuzdan sonraki 6 aylık süreçte ise aracın yeni sahibi MTV borcunu öder.

Yapılandırma yapılan araç muayene olur mu?

Böylece yapılandırmadan faydalanan ve bu borçları nedeniyle uzun süre aracını muayeneye ettiremeyen araç sahipleri için önemli bir imkan doğuyor. Her bir taşıt için MTV, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek.