Reçetesiz verilen ilaçlar nelerdir?

REÇETESİZ SATILAN İLAÇLAR

REÇETESİZ İLAÇ ADI FİRMA ADI
MEBUCAIN naneli 20 pastil Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri S
MEBUCAIN naneli 20 pastil { Glaxo-Smithkline-Tuketici } Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.
MENTOSEPTOL 100 ml gargara Drogsan İlaçları Sanayi ve Tic. A.Ş.

OTC grubu ilaçlar nelerdir?

Over The Counter (OTC) yani tezgâh üstü ilaç olarak bilenen ilaç grubu basitçe reçetesiz ilaç olarak tanımlanmaktadır. Bu gruptaki ilaçlar hekim kontrolü olmaksızın bireyin kendi ihtiyaçları doğrultusunda kendi kendine tedavisini sağlamak için eczaneden reçetesiz olarak temin edebileceği ilaçlardır.

Kırmızı reçete ilaçları nelerdir?

Kırmızı Reçete İle Verilen İlaçlar

  • Ritalin.
  • Abstral.
  • Actiq.
  • Aldolan.
  • Jurnista.
  • Fentanil.
  • Durogesic.
  • Concerta.

Azosilin ilacın fiyatı ne kadar?

Sadece eczanelerde satılır.

Perakende Satış Fiyatı : 66.88 TL
Barkod : 8698978010019
Fiyat geçerlilik tarihi : 20.02

Hangi renk reçeteler var?

Serbest eczanelerce karşılanan mor ve turuncu reçeteler aynen kırmızı ve yeşil reçetelerde olduğu gibi Renkli Reçete Sistemine kaydedilecektir. Matbu olarak karşılanan reçetelerin birinci nüshası Renkli Reçete Sisteminden alınan liste ile birlikte takip eden ayın onuna kadar İl Sağlık Müdürlüklerine teslim edilecektir.

Tezgah üstü ilaç ne demek?

Over the counter anlamına gelen ve ‘tezgah üstü’ demek olan OTC, reçetesiz satılabilecek, reçetesiz satıldığında sorun oluşturmayan ilaç grubu için kullanılıyor.

OTC ve BTC ilaç nedir?

Over the counter anlamına gelen ve ‘tezgâh üstü’ demek olan OTC, reçetesiz satılabilecek, reçetesiz satıldığında sorun oluşturmayan ilaç grubu için kullanılıyor. Bir de behind the counter denilen BTC yani tezgâh arkası reçetesiz satılabilen ama sadece eczacı gözetiminde verilebilen ürünler var.

Psikiyatri kırmızı reçete ne demek?

Kırmızı reçete, uyuşturucu madde muhteviyatına sahip ilaçları kapsamaktadır. Ağır seviyedeki psikiyatrik hastalar, ileri düzeyde kanser hastası olanlar gibi ihtiyaç sahibi kişilere yazılan kırmızı reçete, hastalık durumuna göre hekimler tarafından yazılabilmektedir.

Kırmızı reçete ilaçları kimlere verilir?

Kırmızı reçete kimlere verilir? Kırmızı reçete ilaçlar genel olarak ağır bir psikolojik rahatsızlık geçiren kişiler, ilerlemiş kanser hastalıkları ve bazı ileri düzeyde gerçekleşmiş ağır hastalık formları geçiren hastalar verilir. Tabi kırmızı reçete ilaçlar her zaman çok ağır hastalıklar için verilmez.