Rafineride ne yapılır?

Rafineri, petrol ürünlerinin ortaya çıkmasına olanak sağlayan tesis anlamını taşımaktadır. Ham petrolün işlenerek, benzin, motorin ve diğer yakıt türleri halini almasına imkan tanıyan rafineri, bu ürünleri son tüketicinin hizmetine sunmaktadır.

Tüpraş nedir ne iş yapar?

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş., 1983’te Türkiye’deki rafinerilerin devlet eliyle tek çatı altında toplanması için kurulan çatı şirkettir. Kocaeli, Kırıkkale, İzmir ve Batman’da rafinerileri bulunmaktadır. Tüpraş benzin, dizel, kerosene, bitüm, LPG vb. petrol türevlerini üretir.

Tüpraş ham petrolü nereden alıyor?

Kullandığı ham petrolün neredeyse tamamını ithal eden Türkiye, bunun büyük bölümünü coğrafi yakınlık, ürün kalitesi ve uygun fiyat nedeniyle İran’dan tedarik ediyor. EPDK verilerine göre Türkiye’nin en büyük rafineri işletmecisi Tüpraş yılın ilk dört ayında İran’dan günde 187,196 varil ham petrol ithal etti.

Ülkemizdeki petrol rafinerileri nelerdir?

Türkiye’de de pek çok petrol rafinerisi bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; ATAŞ, batman rafinerisi, star rafineri, Tüpraş İzmir rafinerisi, Tüpraş İzmit rafinerisi, Tüpraş Kırıkkale rafinerisi olarak sayılabilir.

Petrol rafinerileri ne işe yarar?

Petrol rafinerisi (kısaca rafineri olarak da adlandırılır), ham petrolün arıtılarak ve çeşitli işlemlerden geçirilerek nafta, benzin, dizel yakıtı, asfalt, kerosen, LPG ve fuel oil gibi kullanışlı ürünlere dönüştürüldüğü bir endüstriyel işlem tesisidir.

Aliağa Rafinerisi kime ait?

TÜPRAŞ İzmir Rafinerisi, Türkiye’nin İzmir ilinin Aliağa ilçesinde yer alan bir petrol rafinerisidir. TÜPRAŞ tarafından işletilen rafinerinin kurulmasına 1965’te karar verildi. 1969’da Sovyetler Birliği’nin teknik ve mali iş birliğiyle yapımına başlandı.

TÜPRAŞ şirketi kime ait?

Koç Holding
TÜPRAŞ/Sahipler

TÜPRAŞ’ın ortakları kimler?

Tüpraş’ın Ortakları Şirket’in hisselerini elinde bulunduran hissedarlar ve hisse oranları şöyledir; Enerji Yatırımları A.Ş %51, Koç Holding %77, Aygaz %20, Opet %3, %49’u ise Halka açıktır.

Tüpraş kime satış yapıyor?

TÜRKİYE’nin en değerli ve en büyük şirketi sıralamasında birinci olan TÜPRAŞ özelleştirme sonrasında önce Zorlu grubuna satıldı, ihale iptal olunca ise sahibi Koç – Shell ortaklığı oldu. Tüpraş, yarattığı katma değer ve cirosuyla Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi konumundadır.

Tüpraş’ın ortakları kimler?

Türkiyede kaç tane rafineri var?

Türkiye’de petrol rafinaj sektörü Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ’ye (TÜPRAŞ) ait 4 adet petrol rafinerisinden (İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman) oluşuyor. TÜPRAŞ yıllık 28.1 milyon tonluk toplam rafinaj kapasitesine sahip.

Türkiye’de petrol nerede var?

Önemli bir enerji kaynağı olan petrol, aynı zamanda kimya sanayisinin de ham maddesidir. Türkiye’deki petrol yatakları fazla zengin değildir. Mevcut petrol yatakları daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Adıyaman, Batman ve Diyarbakır’dadır. Siirt, Şanlıurfa ve Mardin’de de petrol yatakları vardır.