Pul Biriktirene ne denir?

Posta pullarını ve posta pullarıyla ilgili zarfları ve benzeri nesneleri toplama ve biriktirme işlemine pul koleksiyonculuğu böyle koleksiyon yapan kişilere ise pul koleksiyoncusu denir. “Pul koleksiyonculuğu” yerine filateli kelimesinin kullanımı yaygın bir hatadır.

Pulun sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Sahte pul ile gerçeği arasinda başka farklılıklar da var. Sahte pul (sağda): Ortadaki ovalin etrafında 43 adet boncuk vardır. Yukarı bölümdeki Arapça harflerden (Arapça “devlet-i” kelimesi) orta kısmın hemen solunda, altında v gibi bir karakterin bulundugu bir çizgi vardır.

Pul koleksiyonu yapan kişilere ne ad verilir?

Filateli pul ile ilgili olan uğraşa, filatelist ise bu işle uğraşan kişiye denir. Filatelist, pul, ilk gün zarfı, özel gün damgası, antiye, posta tarihi gibi alanlarla da ilgilenir.

Hangisi pul koleksiyonu yapar?

Pul koleksiyonculuğu ise “filateli” olarak bilinir. Koleksiyon yapanlara da “filatelist” denilir.

Zamklı pul ne demek?

Damgasız pul: Posta işlemlerinde kullanılmamış diğer bir deyişle damga yememiş, posta idaresinin pulu tedavül ettiği şekilde koleksiyona katılmak suretiyle korunup saklanmış birinci şua pullara damgasız pul adı verilir.

Türkiye’de pul koleksiyonunu ilk yapan kişi kimdir?

türkiye’de ise ilk posta pulu 1 ocak 1863 tarihinde basılmış. çıkaran kişi de aslen bir gazeteci olan, dönemin posta amire nazır’i agah efendi. üzerlerinde sultan abdulaziz’in tuğrası bulunan iki adet pul, mavi ve pembe renklere sahipler.

Pul biberin sahte olup olmadığını nasıl anlarız?

Tane tane, pul pul olacak. Tadina bakarak içinde tuz olup olmadigini yag olup olmadigini anlarsiniz. Ilik bir suyun içine bir tutam pul biber attiginiz zaman suya renk vermiyorsa bu iyi bir pul biberdir. Renk veriyorsa bunda katki boyasi kullanilmis demektir ki bu da iyi bir pul biber degildir.

Pul ve filateli nedir?

Filateli veya pulculuk, posta pullarını konu edinen uğraş alanına verilen isimdir. Posta pulları ile ilgili ilk gün zarfı, özel gün damgası, antiye, posta tarihi ve benzeri maddeler ile de ilgilenir. Filateli ile uğraşanlara filatelist denir. Ayrıca odontometre ile pulların dantel ölçülerinin ölçülmesi de gerekebilir.

Sürşarjlı pul ne demek?

Sürşarj (fr. surcharge) bir posta pulunun üzerine ikincil bir baskı işlemi yapılarak pulun üzerinde basılı bulunan değerin değiştirilmesidir. İhtiyaç olan belirli bir değerdeki pulun bulunmasındaki zorluk nedeni ile yapılabileceği gibi stokta kalmış pulların kullanıma sokulabilmesi amacı ile de yapılabilir.

Pul toplama nedir?

PUL TOPLAMAK… ÖĞRETİCİ BİR UĞRAŞ. Koleksiyonculuk ise posta pulları ve bununla ilgili postadan geçmiş normal, taahhütlü, iadeli taahhütlü zarf, gazete gönderi bandı, antiye, hava mektubu, posta damgaları ve benzeri filatelik materyali belli bir plan çerçevesinde bir araya toplamaktır.

Pul defteri nedir?

koleksiyonu yapilan pullari saklamak icin ozel tasarlanmis defterlerdir. pul albumu de denir. sayfalari kalinca kartondan yapilir, ve defterin boyuna gore, her sayfada bir kac sira, her biri yaklasik iki santim yuksekliginde, ust tarafi acik, zarf gorevi gorecek seritler bulunur.

PTT Filateli nedir?

Filateli veya pulculuk, posta pullarını konu edinen uğraş alanına verilen isimdir. Posta pulları ile ilgili ilk gün zarfı, özel gün damgası, antiye, posta tarihi ve benzeri maddeler ile de ilgilenir.