Pekiştirme tedavisi ne kadar sürer?

Ortodontik tedavi bittikten sonra, braketler çıkartılır ve pekiştirme tedavisi aşamasına geçilir. Bu aşama yaklaşık 12-24 ay sürer. Bazı vakalarda ömür boyu pekiştirme tedavisi gerekebilir, bu durum size tedavi başında ortodontistiniz tarafından belirtilir.

Dişlerin arasındaki boşluklar nasıl kapatılır?

Diş aralığı kapatma amacıyla üç tip tedavi uygulanır. Bunlar; Lamine Diş Uygulaması, Bonding Uygulaması ve Diş Teli Uygulaması olarak sınıflandırılır.

Diş teli takılmadan önce neden diş çekilir?

Ortodontik tedavi işlemlerinde bazı durumlarda diş çekimi yapılması gereklidir. Çekimlerin gerçekleştirilme nedenlerini sıralayacak olursak; çenedeki darlığı onarmak, diş alanında yer genişletmek, dişlerin sıralanmasında ki bozukluklar ve yapının en normal düzeye getirilmesi olarak sıralayabiliriz.

Diş teli çıktıktan sonra eski haline döner mi?

Diş teli tedavisi sonrasında düzelen dişler, pekiştirme tedavisi yapılmadığı takdirde eski haline dönebilir. Dişlerin eski haline dönmemesi için pekiştirme tedavisi uygulanması gereklidir. Braket çıktıktan sonra veya diş teli çıktıktan sonraki ilk aşamalarda dişler harekete meyillidir.

Diş teli çıktıktan sonra ne yapılır?

Retainer tedavisi, dişlerin tedaviden sonra bozulmasını engellemek amacıyla, diş telleri çıkarıldıktan sonra başlayan, ortodonti tedavisinin pasif kısmıdır. Retainer tedavisi; dişlerin iç tarafına yapıştırılan ve hastayı rahatsız etmeyen ince bir tel ile, takılıp çıkarılabilen şeffaf bir dişlik kullanılarak yapılır.

Pekiştirme teli ne kadar kalır?

İlk 6 ay boyunca apareyler 24 saat kullanılmalıdır. Sadece yemek yerken çıkarılmalı ve yemek yedikten sonra dişler fırçalanıp hemen takılmalıdır. 6. aydan sonra kullanım saatleri yavaş yavaş azaltılabilir ancak bu yine de hekiminizin kontrolü altında olmalıdır. Pekiştirme apareyleri 2 yıla kadar kullanılmalıdır.

Pekiştirme tedavisi şeffaf plak ne kadar sürer?

içeriden yapılan tellerin (retainer telleri) minimum 2 yıl kalması istenir. Eğer hastaya rahatsızlık vermiyor ise ve hijyen ile ilgili bir problem yok ise olabildiğince daha uzun süre ağızda kalabilir. Şeffaf plaklar öncelikle günlük ortalama 20 saat kullandırılır. Sonra gece kullanımına geçilir.