Parsel tapusu nedir?

Parsel anlam olarak bir toprak parçasını ifade eder. Ancak gayrimenkul sektöründe ayrılmış ve sınırlanmış arazi parçasına parsel denilir. İmar Kanununun 18. maddesi gereğince bu toprak parçasının sahibi bir kişi olabileceği gibi birden fazla kişi de olabilir.

Ada parsel neye göre belirlenir?

Gayrimenkul sektöründe ada, kamuya ait doğal ve yapay sınırlarla çevrili parseller bütününe denir. Basitçe imar planı üzerinde olan parsel topluluğudur. Ada ve parsel, kadastro çalışması yapılarak belirlenir; tapu ve kadastro müdürlüklerinde bu bilgiler toparlanır.

Parsel nedir kaç çeşit parsel vardır?

Parsel, İmar Kanunu’nun maddelerine göre sınırları belirlendikten sonra ayrılmış ve sınırları belirlenmiş arazi parçalarına verilen isimdir. İki adet parsel çeşidi bulunur. Bunlar kadastro parseli ve imar parseli olarak adlandırılan parsellerdir.

Ada parsel kaç metrekaredir?

Fakat parsel belli bir dönüm ya da metrekarelik araziyi ifade etmemektedir. 3 m2 arazi de bir parsel olabilir, 10 m2 arazi de bir parseli ifade edebilmektedir. Yani 1 parselin ölçü bazında tam bir karşılığı yoktur.

Arsanın kime ait olduğunu öğrenmek?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, www.tkgm.gov.tr adresinden “parsel sorgulama” linki ile il, ilçe, mahalle/köy, ada ve parsel bilgileri girilerek doğrudan parsel sorgulaması yapılabiliyor.

Ada parsel numarası nasıl bulunur?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve e-devlet resmi internet sayfaları üzerinden parsel sorgulamalarını yapmak oldukça kolay. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi aracılığıyla sorgulama seçeneklerinden adres girerek direk arsa veya arazinin olduğu konuma gidip, sorgulama da yapabilirsiniz.

18 parsel ne demek?

Parsel kelimesi, imar ve tapu yasalarına göre sadece bir yapı yapılacak şekilde bölünmüş olan toprak parçasına verilen isimdir. İmar Yasasında bulunan 18. maddeye göre ise parsel kelimesi sınırlanmış ve ayrılmış olan toprak parçası anlamına gelmektedir.

10 bin metrekare kaç dönüm?

Bu doğrultuda 1 dönüm 1000 metre kareye denk geldiği için, 10 dönüm ise 10 bin metrekare gibi bir işlem yapılmaktadır. Aynı zamanda hektar 10 dönüm şeklinde ifade edilir.

1 dönüm kaç metre kare eder?

1 dekar diğer yani 1 dönüm 1000 metrekareye eşittir; 1 hektar ise 10.000 metrekareye eşittir. Alanı 100 metrekare olan alan ölçüsüne de AR deniyor. Bu hesaplamaya göre1 hektar aynı zamanda 10 dönüme eşit oluyor.

Parselin kime ait olduğunu nasıl anlarız?