ÖTV nedir nasıl hesaplanır?

Araç ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) hesaplama işleminde, araçların silindir hacimleri ve vergisiz satış tutarları baz alınır. Örneğin motor silindir hacmi 1500 cm³, satış bedeli ise 100 bin TL olan araç için ÖTV P oran üzerinden hesaplanır. Kullanılan oranlar aracın motor silindir hacmi ve satış bedeline göre değişir.

ÖTV indirimi hangi araçlar için geçerli?

Arazi aracı, ATV, Panelvan, Pickup, Jeep, Binek Otomobil vb araçlar fark etmeksizin muafiyetten yararlanabiliyorsunuz. Burada sadece van, kamyonet, panelvan, pick-up modelleri gibi yük taşıma odaklı modellerde 2800 cc veya altında motor hacimleri şartı var.

Ötv’siz araç limiti artacak mı?

4. ÖTV siz araç alımında üst fiyat sınırının 330 bin liradan 750 bin liraya yükseltilmesi konusunda aşağı yukarı bir mutabakat sağlanmıştır. Önümüzdeki aylar içerisinde mevzuata dahil edilecektir.

%50 ÖTV dilimine giren araçlar hangileri?

ÖTV Yüzde 50 Dilimine Giren 2021 Model Otomobiller

  • 2021 Fiat Egea Easy ÖTV Oranı 2021 model Fiat Egea Easy, ÖTV %50 dilimine giren yeni model araba markaları arasında yer alıyor.
  • 2021 Fiat Fiorino Combi Pop ÖTV Oranı
  • 2021 Model Yeni Peugeot 208 ÖTV Hesaplama.
  • 2021 Üretimi Fait Fiorino Combi Safeline ÖTV Oranı

ÖTV muafiyeti yüzde kaç?

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı? ÖTV muafiyetinden yararlanmak için rapor %90 olmalıdır. ÖTV indiriminden yararlanmak için ise raporunuzda ortopedik engel oranı önemlidir.

Araba ÖTV’si ne zaman bitiyor?

En son 31 Ekim 2018 ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında uygulanan ÖTV indirimi sona ermiş olup hâlihazırda 2021 yılında indirim uygulanacağına dair yeni bir duyuru yapılmamıştır.

Evde bakım parası alan araç alabilir mi?

Üstelik şuan ülkemizde evinde engelli birey olup evde bakım maaşı alan ve ÖTV indirimli otomobil alan birey vardır. Alınacak olan araç evde bakım maaşı için maaşı aldığınız Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne beyan edilerek alındığı takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

90 engelli raporu ile hangi araçlar alınabilir?

%90 ve üzeri engele sahip olan bireyin raporunda özel engelli aracını kullanmaya engel bir durum söz konusu değilse özel aracı H sınıfı ehliyetiyle kullanabilirler. Kişinin engel durumu araç kullanmaya engel ise 1. dereceden 3. dereceye kadar olan yakınları ÖTV muafiyetli araç satın alabilirler.

Yüzde 90 özürlü raporu olan biri hangi arabaları alabilir?

%90 ve üzeri engele sahip olan bireyin raporunda özel engelli aracını kullanmaya engel bir durum söz konusu değilse özel aracı H sınıfı ehliyetiyle kullanabilirler.