ÖTV 3b liste ne demek?

Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı liste, (A) ve (B) cetvellerinden oluşur. Kolalı gazozlar dışındaki gazozlar ve etil alkol liste kapsamında yer almadığından ÖTV’ye tabi değildir. (B) Cetvelinde; puro, sigarillo, sigara, nargile tütünü, enfiye veya çiğnemeye mahsus tütün gibi tütün mamulleri yer alır.

Alkollü ve alkolsüz içecekler Özel Tüketim Vergisi kapsamında yer alır mı?

2. (III) Sayılı Listenin Kapsamı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı liste, (A) ve (B) cetvellerinden oluşur. (A) Cetvelinde; kolalı gazozlar ile alkollü içkiler yer alır. Kolalı gazozlar dışındaki gazozlar ve etil alkol liste kapsamında yer almadığından ÖTV’ye tabi değildir.

Kolalı içecekler hangi sayılı liste kapsamında özel tüketim vergisi ne tabiidir?

Bilindiği üzere, ÖTV (III) sayılı listenin (A) Cetvelinde; kolalı gazozlar ile alkollü içkiler yer almaktaydı. Diğer taraftan kolalı gazozlar dışındaki gazozlar ve etil alkol liste kapsamında yer almadığından ÖTV’ye tabi değildi.

Maden suyunda ÖTV var mı?

İ. P. numarasında sınıflandırılan doğal mineralli doğal maden suyu ile üretilmiş, tatlandırılmış, aromalandırılmış meyveli gazlı içecekler, – Etil alkol, ÖTV’ye tabi değildir.

ÖTV 1 Liste nedir?

– (I) sayılı listenin A cetvelinde; akaryakıt ürünleri, doğal gaz, LPG, – (I) sayılı listenin B cetvelinde; akaryakıta katılabilen solvent türevleri, tiner, bazyağ, madeni yağlar ve yağlama müstahzarları, yer almaktadır.

Özel tüketim vergisinin 1 sayılı listesinde neler yer alır?

Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (c) bendi hükmüne göre, (I) sayılı listede yer alan malların, Gümrük Kanunu uyarınca tasfiyelik hale gelenlerinin tabii afetler, bulaşıcı hastalıklar ve benzeri olağanüstü durumlarda genel ve özel bütçeli idarelere, il özel idarelerine.

Alkol ÖTV’si ne kadar?

Enflasyon oranlarının açıklanmasının hemen ardından alkollü içkilerden ve purolardan alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) yüzde 17.07 oranında artış yapıldı. Biradaki maktu ÖTV tutarı 2,0442 TL’den 2,3933 TL’ye, rakıdaki ÖTV 279,29 TL’den 326,99 TL’ye çıkartıldı.

ÖTV muafiyeti ne kadar?

Bu kapsamda da “Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Tebliği” dikkate alınıyor. Tebliğe göre 2021 yılında engelliler, 330.800 TL’ye kadar olan araçları ÖTV muafiyeti ile satın alabilir.

Özel Tüketim Vergisi Hangi ürünlerde var?

ÖTV Hangi Ürünlerde Var?

  • Lüks taşıtlar.
  • Akaryakıt ve yağ türevli ürünler.
  • Alkol-tütün-kürk vb.
  • Beyaz eşya.

Özel tüketim vergisi yüzde kaç?

Mevcut sistem içerisinde yapılan uygulamada, aracın motoru 1600 cc’den küçük olmak kaydıyla vergisiz satış tutarı 70.000 liranın altında ise %45, 70.000 – 120.000 lira arasında ise %50 ve 120.000 liranın üzerinde ise %60 oranında ÖTV uygulanır.

Meyve suyunda ÖTV var mı?

MEYVE, SEBZE VE KONSANTRELERİNDE ÖTV UYGULAMASINA İLİŞKİN TİCARET BAKANLIĞI YAZISI. İlgili gıda kodeksi tanımlarına göre yapılan ölçümler kapsamında %100 meyve suyu kategorisinde değerlendirilen meyve ve sebze suları ile konsantreleri ÖTV kapsamına girmeyecek, diğerleri üzerinden ÖTV alınması söz konusu olacaktır.

ÖTV listelerinde neler var?

Özel Tüketim Vergisi hangi ürünlere uygulanmaktadır?

  • Lüks tüketim ürünlerine (mücevher, kürk, motorlu taşıtlar, beyaz eşya vb.)
  • İnsan sağlığına zararlı ürünlere (tütün mamulleri, alkollü içecekler)
  • Çevreye zarar veren ürünlere (fosil atık, benzin, kömür vb.)