Otomatik vites türbin arızası nedir?

Şanzıman türbünü olarak da bilinen tork konvertörü, otomatik vitesli araçlarda kullanılan, motor ile şanzıman arasında bulunan bir sistemdir. şanzıman türbin arızası belirtileri; 1500-2000 devirleri arasında devir ibresinde titreme ile birlikte çekiş düşüklüğü eklenebilir.

Şanzıman değişimi kaç para?

Şanzıman fiyatları genel olarak 2.000 – 35.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Tork bozulursa ne olur?

Tork Konvertörü Arızaları: Sprağın bozulması neticesinde tek yönlü kavramanın her iki yönde dönmesi neticesinde tork içerisindeki yağın çalışması bozulur ve araçta titreşimlere ve güç kaybına neden olur.

Otomatik şanzıman beyni neden bozulur?

Şanzıman beyninin arızalanmasına sebep olan en önemli etkenlerin başında yanlış kullanılan yağlar gelmektedir. Kullanılan yağ araca ve modeline uygun olmadığında zaman içerisinde oksidasyon bozukluklarına yol açmaktadır. Bu da şanzıman beynine zarar verebilmektedir.

Otomatik vites türbin ne işe yarar?

Türbin. Şanzımana bağlı durumda olan türbin, impeller ile hareket kazanan şanzıman yağının sirkülasyonu ile dönmektedir. Bu dönüş hareketini ise şanzımana aktarmaktadır. Eğer motor ve impeller çalışmazsa türbin de dönüş yapmayacaktır.

Otomatik vites türbin arızası nasıl anlaşılır?

Şanzıman Türbin Arızası Belirtileri Statorun bozulması nedeniyle tek yönlü kavramanın değilde iki taraflı olarak dönmesi sonucunda tork içerisinde olan yağın çalışması bozulmaktadır ve araçta güç kaybı yada herhangi bir titreme meydana gelmektedir.

Şanzıman Tamiri ne kadar sürer?

Minimum 3 gün sürer, DSG de arızaya göre değişkenlik göstermektedir.

Otomatik şanzıman arızası nasıl anlaşılır?

Otomatik şanzımanların arıza belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Şanzıman Yağ Kaçağı
  • Viteslerin Geç Dolması
  • Vites Geçişlerinde Hissedilen Vuruntu.
  • Aracın Şanzımanının kompresyon kaçırması
  • Vites geçişlerinin stabilizasyonunun kötü olması

Otomatik şanzıman bozukluğu nasıl anlaşılır?

Otomatik şanzımanların arıza belirtileri aşağıdaki gibidir;

  1. Şanzıman Yağ Kaçağı
  2. Viteslerin Geç Dolması
  3. Vites Geçişlerinde Hissedilen Vuruntu.
  4. Aracın Şanzımanının kompresyon kaçırması
  5. Vites geçişlerinin stabilizasyonunun kötü olması

Otomatik şanzımanda türbin ne işe yarar?

Şanzıman Beyni bozulursa ne olur?

Otomatik şanzıman beyninde sorun yaşanması durumunda vites geçişlerinde vuruntu, geç vites değiştirme, hiç vites değiştirmeme, şanzımanın korumada kalması gibi çeşitli arıza belirtileri ortaya çıkacaktır.

Otomatik şanzıman bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

5 gün önce
Ara sıra tutukluk yapıyor olması, bir sorun olduğunun göstergesidir. Araç hareket halinde iken tüm viteslerde şanzıman sesi stabil olmalı, farklı uğultu yada titreşimler olmamalıdır. Rampalarda aracınız hızlanma sorunu yaşıyor veya aracın çekişinde bir düşüklük varsa bu da şanzımanda bir sorun olduğunun habercisidir.