Öldükten sonra nereye gideceğiz?

Vücuttan alınan ruh melekler tarafından teslim alınır. Kişi iyi bir insansa ruhunu ‘rahmet melekleri’ teslim alırlar. Onu semanın en üst noktalarına doğru götürürler. Ölen kişi kötü bir insansa ‘azap melekleri’ onu teslim alırlar ve yerin alt tabakalarına doğru taşırlar.

Ruhlar evde gezer mi?

Mümin ruhlar nimet içinde oldukları için ve ruhları serbest oldukları için serbest dolaşabilirler. Ancak kafirlerin ruhları ve günahları fazla olan müminlerin ruhları azabla meşguldurlar. Ölülere Kur’an okunduğu zaman veya normal zamanlarda eve gelmeleri mümkün olabilir.

Ölen insan olduğunu ne zaman anlar?

Ölü, ruhun cesedinden ayrılmasından sonra öldüğünü anlamaktadır. Nitekim hadislerden de anlaşıldığı gibi, ruhun cesedden ayrılması ile nimet ve azap başlamaktadır. Ayrıca ölünün sadece baş tarafı değil bütün vucudunun üstüne tahta, kerpiç veya kamıştan şeylerle örtmek müstehaptır.

Şehitlerin ruhu nereye gider?

“Bir hadis-i şerifte, “Şehitlerin ruhları Arş-ı ilâhîdedir. İstedikleri zaman Cennet’in diledikleri yerlerine gidip, tekrar kendi makamlarına dönerler” buyuruldu. Şehitlerin bazıları Cennet’in yanındaki Bârık ismindeki nehir kenârında yeşil kubbeler altındadırlar. Kendilerine sabah ve akşam Cennet nîmetleri getirilir.

Kabir azabı kıyamete kadar sürer mi?

Bir hadiste Peygamber efendimiz (a.s.m) şöyle buyuruyor: “Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçedir veya Cehennem çukurlarından bir çukurdur.” (Tirmizî, kıyamet, 26). Kabir azabının mahşer gününe kadar devam edeceği hadislerden anlaşılıyor.

Kıyamete kadar Kabir azabı var mı?

Kâfirin kabri de cehennem çukurlarından bir çukur olur. Yani mümin kabir azabından anında kurtulacaktır. Kâfir ise kıyamete kadar bu sıkıntıyı çekecektir.

Ölen insan nasıl bir şey hisseder?

Yasın belirtileri 2.evre: Kişi kaybın acısını giderek daha fazla hisseder, yoğun üzüntü ve özlem duyguları yaşar, ölen kişiyi arar, ağlamalar olur. Öfke, huzursuzluk, korku ve heyecan, konsantrasyon güçlüğü, ilgi duyulan ve keyif alınan şeylere yönelik isteksizlik görülebilir. Zihin ölen kişiyle ve ölümle meşguldür.