Öğretmenlik mesleği size ne ifade ediyor?

Öğretmen, toplumun eğitim hedefleri doğrultusunda bireylere eğitim ve öğretim sunmakla görevli kişiye verilen mesleki ünvandır. Türk Dil Kurumu sözlüğünde, ‘Mesleği bilgi öğretmek olan kimse’ olarak tanımlanan öğretmenlik, alan eğitimi ve pedagojik formasyon gibi süreçlerin ardından edinilebilen bir meslektir.

Öğretmen olabilmek için hangi okulu bitirmek gerekir?

Sınıf öğretmeni olabilmek için ilk yapılması gereken şey lise mezunu olmak ve üniversite sınavlarına girmektir. Ülkemizde hâlihazırda 90 üniversitede sınıf öğretmenliği bölümü bulunmaktadır. Eşit ağırlık puanıyla alım yapan bu bölümün ortalama taban puanları 455 ile 381 arasında değişmektedir.

Öğretmen atamasında öncelik eğitim fakültesi mi?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB öğretmen atamasına esas alanları Talim ve Terbiye Kurulu kararı belirlemiştir. Burada 4 yıllık lisans fakültesi mezunu olan bölümler yazmaktadır. İşte tüm gerekçeleri ile eğitim fakülteleri neden 1. öncelikli atama olurken sonradan formasyon alan fakülte mezunları 2. öncelik olmalı.

Öğretmenlik mesleği neden kutsaldır?

Çocukluğumuzdan itibaren bizleri yetiştiren, bize bilgi veren, bizi birey yapan, bizi topluma kazandıran, bizi yoğurup şekillendiren, ailemizden sonra, öğretmenlerdir. Bu apayrı bir bilgi, beceri ve fedakarlık ister. O yüzdendir ki öğretmenlik kutsaldır. Derler ki iyi öğretmen; iyi öğreten değil öğrenmeyi öğretendir.

Öğretmenin nitelikleri nelerdir?

Araştırmada öğretmen adayları tarafından nitelikli bir öğretmende bulunması gereken kişisel özellikler içinde anlayışlı olması, mesleki özellikler içinde öğretmenin bütün öğrencilerine eşit davranması, mesleki gelişime ilişkin özellikler içinde öğretmenin kendini sürekli geliştirebilmesi, mesleki yeterlikler içinde …

Bir öğretmenin özellikleri nelerdir?

İyi bir öğretmenin özelliklerini merak ettiniz mi? ABD’li eğitim platformu ‘Teachthought’ iyi bir eğitimcinin sahip olması gereken 8 özelliği sıralıyor.

  • HAYAT DENEYİMİNE SAHİPTİR.
  • HER ÖĞRENCİNİN NEYE MOTİVE OLDUĞUNU ANLAYABİLİR.
  • BİR KAHRAMAN DEĞİL, İNSANDIR.
  • TEKNOLOJİYE HAKİM OLMAYABİLİR AMA ÖĞRENMEYE AÇIKTIR.

Ilkokul öğretmeni olmak için hangi bölüm okunur?

Sınıf öğretmeni olmak isteyen kişiler üniversitelerin dört yıllık lisans eğitimi veren Sınıf Öğretmenliği bölümünde eğitim görürler. Bu bölümde derslerini başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler bölümden mezun olduktan sonra işe başlayabilirler.

Felsefe öğretmeni olmak için hangi bölüm okunmalı?

Felsefe Öğretmeni olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir. Felsefe Bölümü’nden mezun olan öğrencilerin öğretmenlik yapabilmesi için pedagojik formasyon almaları şarttır.

Öğretmen atamalarında 3 öncelik sırası nedir?

3. öncelik kimlerdir: Atanacağı alanın taban puanı üzerinde olması koşuyla KPSS’den 75 ve üzeri puan alan Pedagojik Formasyonu ya da Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programlarından birini tamamlamamış adaylar 3. önceliktir.

Eğitim fakültesi mezunu olmayanlar öğretmen olabilir mi?

Formasyon, eğitim fakültesinden mezun olmayan kişilerin öğretmenlik yapabilmek için alması gereken bir programdır. Öğretmenlik yapmak isteyen kişiler okudukları bölüm sonrasında bu Pedagojik Formasyon eğitimi alarak yapabilirler.