Mülakatın iyi geçtiğini nasıl anlarsın?

Görüşmenizi yürüten kişi işe gireceğiniz pozisyonla ilgili detaylı bilgiler veriyorsa bu olumlu bir işaret olabilir. İş görüşmelerinde çoğu firmanın görüşmeyi gerçekleştiren yetkilisi adaya soru sorma fırsatı tanır, görüşmede sorularınıza detaylı cevaplar alıyorsanız bu olumluya işaret olabilir.

Iş teklifi kaç gün sonra gelir?

Teklif için ne kadar beklemeli? İş teklifinin geciktiğini düşünüyorsan ve o işi de çok istiyorsan, gecikmenin nedenini sormak için çok da beklememen gerek. En fazla 1 hafta sonra seninle görüşmeleri yürüten İK yetkililerine süreç hakkında bilgi almak istediğini içeren bir e-posta gönderebilirsin.

Mülakatlarda duruş nasıl olmalı?

Mülakat sırasında İK uzmanının tam karşısında ve dümdüz oturmak rahatsız hissetmenize neden olabilir. Çünkü bu duruş açısı bilinçaltında rekabet hissi uyandırır. Sandalyenize açı verin ya da görüşmeyi yaptığınız kişinin sağ tarafında oturmaya özen gösterin.

Ne zaman işe başlayabilirsiniz sorusuna ne cevap verilir?

İşe ne zaman başlayabilirsiniz sorusu mülakat sırasında mutlaka sorulur. Bir işe alım uzmanı size ne zaman işe başlayabilirsiniz diye sorduğunda ona iki hafta sonra diyebilirsiniz. Bu iş görüşmesi sorusu tuzak soru değildir ve genellikle her mülakatta sorulur.

Iş görüşmesi ne kadar sürer?

Her görüşme genelde 30-45 dakika sürer ve İK yetkilisi veya yönetici, karşılarındaki kişiyi, yetkinliklerini ve uzmanlığını CV’den bir adım ötede ölçmeye çalışır.

Işe kabul edildiğini nasıl anlarsın?

– İşe alım uzmanı, size soru sormayı bırakıp şirketi övmeye başladıysa bu sizi işe almak istediklerine dair bir işaret olabilir. – Özel hayatınıza, ailenize, hobilerinize dair daha detaylı sorular sorulmaya başlanması olumlu bir işarettir. – İşe alım uzmanının sizden referans istemesi olumlu bir durum.

Iş teklif nasıl kabul edilir?

Bir iş teklifini kabul etmenin en iyi yolu, ayrıntıları yazılı olarak onaylamaktır. Pozisyonu sözlü olarak kabul etmiş olsanız bile, istihdam koşullarını ve yeni işinize başlayacağınız tarihi onaylamanız önemlidir.

Iş teklifi nasıl yapılır?

(Adayı selamlayın, işe uygunluğunu mutlu edici dille belirtin.) İş yerindeki görevi, işe başlayacağı tarih, çalışma saatleri, ek oluşabilecek mesai durumları hakkında bilgiler net olacak şekilde belirtin. Özlük dosyası için toplanması gerekenleri belirtin. Adayın alacağı maaş hakkında tüm bilgileri belirtin.

Iş görüşmesi için kaçta ararlar?

Özellikle sabah saat 9 ve 11 arasında yapılan iş görüşmelerine gidenlerin yüzde 70’e yakını olumlu sonuçla dönüyor. Sabah erken saatler iş görüşmesi açısından en uygun zaman dilimi olarak tavsiye ediliyor.