Mezun olduktan sonra diploma ne zaman verilir?

Diplomalar, öğrencinin mezun olduğu tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde hazırlanır. Diploması hazır olan öğrencilerin okulunun Birim Öğrenci İşlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Diplomalar şahsın kendisine ya da noter vekâleti ile üçüncü şahıslara verilir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra ne yapmalı?

Mezuniyetten Sonra İş Bulmanıza Yardımcı Olacak 9 İpucu

 1. 1.Staj Yapın.
 2. 2.Becerilerinizi Arttırın.
 3. 3.Gönüllü Projelerde Yer Alın.
 4. 4.Part-Time İş Fırsatlarını Değerlendirin.
 5. 5.Üniversitelerin Danışmanlık Hizmetleri.
 6. 6.CV ve Ön Yazı
 7. 7.İnternetten Faydalanın.
 8. 8.Öğrenci Toplulukları ve Kulüpler.

Üniversiteden nasıl mezun olunur?

1) Öğrenci müfredat derslerindeki zorunlu dersleri almış olmalı. 2) Öğrenci 360/240/120 AKTS’yi tamamlamış olmalı 3) Öğrenci Staj zorunlu olan bölümler için staj öğrenimini tamamlamış olmalı. 4) Öğrencinin akademik not ortalaması en az 2.00 olmalı. 5) Bitirme projesini tamamlanmış olmalı.

Yeni mezun olan ne yapmalı?

İşte yeni mezunlar için iş bulma stratejileri!

 1. Araştırma yap.
 2. 2. Özgeçmişini hazırla.
 3. 3. Sosyal medya hesaplarını gözden geçir.
 4. Geçici bir işte çalış veya staj yap.
 5. İşe alım programlarına veya kariyer fuarlarına katıl.
 6. Network üzerinde çalış.
 7. 7. Bağlantılarından yardım iste.
 8. 8. Gönüllülük gruplarına katıl.

Okul bitince diploma ne zaman alınır?

Final Sınavları sonunda mezun olan öğrencilerimiz diplomalarını mezuniyet töreninden sonra; bütünleme, tek ders, yaz okulu sınavları sonunda mezun olan öğrencilerimiz İlişik kesme işlemlerini yaptıktan sonra ve sistemden mezun edildikten 2 (İki) hafta sonra Öğrenci İşleri Birimine müracaat etmesi halinde diplomalarını …

Üniversite diploma ücreti var mi?

Noter onaylı Üniversite diploması fiyatı 500 TL dir. Noter onaysız üniversite diploması fiyatı 400 TL dir.

Mezun olduktan sonra staj yapılır mı?

Staj faaliyeti, öğrenim süresi içerisinde her sınıfta ve öğrenim programlarının son sınıflarındaki öğrenciler mezun olduktan sonraki 12 ay içerisinde gerçekleştirilebilir. Mezun olmuş öğrenciler başvuruda bulunamaz. Mezuniyet sonrası staj hareketliliği, mezuniyet tarihinden itibaren 12 ay içinde tamamlanmış olmalıdır.

Üniversiteden mezun olmak için kaç kredi gerekir?

Herhangi bir dönemde öğrenci 30’un altında AKTS tamamlamışsa mezun olamaz. Genel olaraksa mezuniyet için ön lisansta toplam 120 AKTS, lisansta 240 AKTS, tezsiz yüksek lisansta 60 AKTS, tezli yüksek lisansta 120 AKTS ve doktorada 240 AKTS başarılması gereklidir.

4 yıllık üniversite toplam kaç krediyle mezun olunur?

Öğretim programları her dönem toplam 30 AKTS olacak şekilde, ön lisans programları için toplam 120 AKTS kredisi, dört yıllık lisans programları için toplam 240 AKTS kredisi, altı yıllık lisans programları için toplam 360 AKTS kredisi olacak şekilde düzenlenir.

Mezun olduktan sonra diploma ne zaman verilir?

Diplomalar, öğrencinin mezun olduğu tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde hazırlanır. Diploması hazır olan öğrencilerin öğrenci kimlik kartları ile birlikte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Diplomalar şahsın kendisine ya da noter vekâleti ile üçüncü şahıslara verilir.

Türkiye’de alınan diploma Almanyada geçerli mi?

Türkiye’de edindiğiniz meslek Almanya’da geçerli olabilecek! Alman Federal Konseyi ( Bundesrat) yurtdışında edinilen mesleki ve akademik diplomaların niteliklerinin tespit edilip tanınmasını sağlamak için, daha önce Eylül ayında parlamento tarafından kabul edilmiş olan Tanıtım Yasasını ( Anerkennunggesetz) onayladı.

Mezun diploması nasıl alınır?

Diploma alabilmeniz için, ilk önce Okulunuz öğrenci işlerinden ilişik kesip İLİŞİK KESME BELGESİNİ almalısınız. İlişik kesme belgesini aldıktan sonra 3 farklı şekilde diplomanızı alabilirsiniz. 1) İlişik kesme belgesini şahsen diploma bürosuna getirerek diplomanızı alabilirsiniz.

Mavi diploma alınca ne olur?

Mavi diplomalar, öğrencilerin üniversitede verilen eğitimlerin tüm dünyada eğitime devam edilebilmesi için kullanılabileceğini gösterir. Öğrenciler kayıt olduğu üniversitelerden mavi diploma sahibi olduysa, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini global olarak yapacağını belgeleyebilir.

Lise diplomaları ne zaman verilecek 2021?

Bakanlık tarafından okullarda bugüne özel bir karne etkinliği yapılmadı ancak talep edenlere basılı karne, başarı belgeleri ve mezuniyet diploması 2 Temmuz’dan itibaren okul müdürlüklerince verilebilecek.

Diploma çıkış belgesi nedir?

kimi üniversitelerin * üstün bürokratik işlemlerinden dolayı diplomaları zamanında hazırlayamayıp, diploma yerine öğrencilerine verdiği, kaybettiğiniz anda bir daha düzenlenmesinin imkansiz olduğu ileri sürülen * transkript bilgilerinide içeren belge.

Almanyada denklik var mı?

Denklik işlemi daima Almanya’daki belli bir meslek, yani referans meslek için gerçekleşir. Almanya’da denklik prosedürü hakkına sahipsinizdir. Bunun dayanakları Federal Almanya’nın denklik yasası ve eyaletlerdeki yasalardır. Yurtdışından da denklik için başvuru yapabilirsiniz.

Eski diploma nasıl alınır?

2014 yılı ve sonrasında mezun olduysanız, geçici mezuniyet belgesi ve öğrenci kimlik kartınız ile birlikte; daha eski yıllarda mezun olmuş iseniz sadece nüfus cüzdanınız ile birlikte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı diploma birimine müracaat etmeniz halinde diplomanızı alabilirsiniz.

Mavi diploma nerede geçerli?

Mavi Diploma veren üniversiteler, almış olduğunuz lisans ya da yüksek lisans eğitiminin Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olduğunu gösteren bir belgedir. Mavi Diploma üniversite mezunlarının aldıkları eğitimin diğer ülke ve eğitim sistemlerinde tanıtılmasına yardımcı olmak için verilir.

Mavi diploma hangi üniversiteler veriyor?

Mavi Diploma Veren Üniversiteler Hangileridir?

 • Adıyaman Üniversitesi.
 • Adnan Menderes Üniversitesi (Aydın)
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi.
 • Akdeniz Üniversitesi (Antalya)
 • Anadolu Üniversitesi (Eskişehir)
 • Ankara Üniversitesi.
 • Atılım Üniversitesi (Ankara)
 • Bahçeşehir Üniversitesi (İstanbul)