Meslek kodu nasıl öğrenilir?

SGK Meslek Kodu Sorgulama

  1. T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi aracılığıyla E-Devlet uygulamasına giriş yapılır.
  2. SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına girilir.
  3. Hizmet dökümü kısmında bulunan meslek kodu alt bölümünde yer alan kod kişinin meslek kodudur.

SGK hizmet Dökümü meslek kodu nedir?

Meslek kodu, çalışanın SGK’ ya çalıştığı meslek dalının doğru şekilde bildirilmesini sağlıyor. Özellikle çıraklık, kalfalık, ustalık belgesi alırken çok önemlidir. Mesleki Eğitim Kurumu, belge taleplerinde kıdem şartı arıyor. Bunu da geriye dönük olarak meslek kodu ile yapılan bildirimlerinden tespit ediyor.

SGK meslek kodu primi etkiler mi?

Her çalışan için özel olarak oluşturulan meslek kodları erken emeklilikte de kapı aralar. Çalışanın mesleğine uygun ücret alması ve bunun üzerinden prim yatırılmasını sağlar. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan her birey için meslek kodu belirlerken, şirketler veya işverenler bu kodları devlete bildirmekle yükümlüdür.

Meslek kodum nedir?

Meslek kodu, fiilen yapılan mesleklerin “Uluslararası Standart Meslek Sınıflaması” kodlarına uygun SGK’ya bildirilmesi anlamına geliyor. Böylece yüksek maaşı hak eden meslek sahibi bireylerin asgari ücret üzerinden bildirimi önleniyor.

Meslek kodu nasıl düzeltilir?

Önceki aylar ya da yıllarda girilen meslek kodunu değiştirmek için ise, ilgili İŞKUR müdürlüğüne gidilip hatanın neden kaynaklandığını ve ne şekilde düzeltilmesi gerektiğini anlatan bir dilekçe ile işyeri dilekçe vermelidir. Bazı durumlarda kanıt niteliği taşıyan evraklar istenebilir.

Meslek kodu değişikliği nasıl yapılır?

Sigortalı İşe Giriş Ve İşten Ayrılış Bildirgelerinin uygulaması üzerinden e-SGK şifresi ile SGK İşe Giriş Sistemi’ne giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra “İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme” menüsüne tıklayın. Ardından meslek kodu güncellemesi yapılacak olan işçinin TC Kimlik numarasını girerek “Sorgula” butonuna tıklayın.

9313.02 meslek kodu ne?

İnşaat İşçisi Meslek Kodu “9313.02” olarak belirlenmiştir.

Meslek kodu yanlış olursa ne olur?

Sigortalıların meslek adı ve kodu değişikliğine dair talepleri, meslek kodu ve adının gerçeğe aykırı bildirildiğine dair SGK tarafından tespitin bulunması durumunda, işyeri bazında ve her bir beyanname dönemi için idari para cezası uygulanacaktır.

Meslek kodu nasil öğrenilir?

İşlemler özetle şöyle: Meslek kodu bilgisini ekrandan manuel olarak ekleyecek olan işverenler, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Sigortalı Bilgileri Giriş ekranında yer alan veri giriş alanlarının en sağında “Meslek Kodu” alanını kullanacak. Bu alana 6 rakamdan oluşan kod girilecek.

Meslek kodu nereden güncellenir?

SGK’ya ait işe giriş bildirgesinde bulunan güncelleme işlemi basitçe uygulanabilir. İlk olarak Sigortalı İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgeleri uygulaması üzerinden e-SGK şifresi aracılığı ile SGK İşe Giriş Sistemi’ne giriş yapılır. Giriş gerçekleştikten sonra ”İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme” menüsüne girilir.

Sigorta kodumu nasıl öğrenebilirim?

Bunun için; – Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu linki ile e-devlet’in Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girin. – Daha sonra karşınıza çıkan seçenekler arasında primlerini hangi sigorta biriminden ödeniyorsa (4A,4B ya da 4C) onu bulmanız gerekiyor.

NACE kodu nasil güncellenir?

Bu işlem için işyeri şifresiyle SGK’nın resmi web sitesine giriş yapılarak NACE Kodu değişikliği sayfasından yeni NACE kodunun seçilmesi gerekmektedir. Değişiklik talebinin SGK tarafından yapılacak incelemeler sonucunda uygun görülmesi durumunda SGK sisteminde işyerinin NACE kodu değiştirilir.

Meslek kodları neden önemli?

İşçi alımlarında meslek kodu uygulamasının zorunlu tutulmasının asıl amacı, kayıt dışı olarak personel bulundurmanın önüne geçmektir. Hem çalışanın haklarını korumak hem de şirketin yasalara uygunluğunu kontrol etmek amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışanları güvence altına almıştır.

NACE kodu nasil Guncellenir?

Meslek kodunun önemi nedir?

SGK işyeri no nereden öğrenilir?

E-devlet uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumu/ E-SGK şifre kısmından giriş yaparak sizin isminie kayıtlı olan tüm sicil numaralarınızı görebilirsiniz. SGK sicil numarasını öğrenmek için E-devlet işyeri kodu öğrenme sayfasına e- devlet verilerinizle giriş sağlayabilirsiniz.