Maddi yardim ne demek?

Devlet tarafından geçinmekte için herhangi bir geliri olmayan, yardıma muhtaç yani maddi açıdan zor durumda bulunan kişilere verilen ayni ve nakdi yardımlar kişilerin daha iyi bir yaşam sürebilmesine imkan sunuyor. Bu sayede insanların daha iyi şartlarda yaşaması ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amaçlanıyor.

Maddi ve manevi ne demek?

Maddi nedir? ~Somut olan gözle görülen bir ederi olan şeyleri maddi adı verilir. Manevi nedir? ~Soyut olan gözle görülemeyen ama hissedilebilen ederi olması gerekmeyen şeylere manevi adı verilir.

Maddi hata kelime anlamı nedir?

okunup notu verilmiş bir sınav kağıdında puanların hatalı toplanması ve yanlış not verilmiş olması durumu. inceleme konusu sınav kağıdı veya türevleri ise genellikle bulun(a)mayan hatadır.

Ilgi kavramı nedir?

İlgi: Belli bir etkinlik ya da olay ile beraber duruma karşı yakınlık duymak, ondan hoşlanmak ilgi olarak bilinmektedir.

Manevi ne demek örnek?

Manevi içsel bir durumdur duygularla ilgilidir. İnsanın kendisini iyi hissetmesi, mutlu olması. Birşeyi yaparken maddi nedenlerden değil tamamen iç huzur, mutluluğu için yapılan şeylerdir. Örneğin: Bir diş doktorunun huzurevine gidip ordaki yaşayan yaşlı insanlara ücretsiz diş bakımı yapması gibi.

Maddi temizlik ve örnekleri nedir?

1) Maddi Temizlik: Başta beden ve kıyafet temizliği olmak üzere hem ibadete hazırlanırken hem de günlük yaşamda uyulması gereken temizlik kurallardır. Çevre temizliği de buna örnek olarak gösterilebilir.

Maddi hatanın düzeltilmesi nedir?

Maddi hataların düzeltilmesi, tarafların veya mahkemenin dava dosyasında bulunan belgelerdeki açık yazı ve hesap hatalarının düzeltilmesini amaçlayan bir prosedürdür.

Sehven kayıt ne demek?

Bürokratik yazışmalarda, mahkeme kararlarında ya da hukuk dilinde sıklıkla duyduğumuz “sehven” kelimesi Arapça kökenli olup “yanlışlıkla” anlamına gelir. Hukuk terimi olarak kullanılan sehven kelimesi bir işlemin ilgililer tarafından yanlışlıkla yapıldığını belirtmek için kullanılır.

Ilgi vermek ne demek?

Birisine ilgi göstermek, aynı zamanda o kişiye yatırım yapmak demektir. İlgi göstermek, karşınızdaki kişiye “Seni düşünüyorum”, “Seni önemsiyorum”, “Benim için değerlisin”, “İhtiyaçlarına duyarlıyım”, “Seni mutlu etme sorumluluğunu taşıyorum” demektir.