KYK Geri ödemesiz burs hangi durumlarda kesilir?

Almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır. Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.

Hangi vakıflardan burs alabilirim?

2020-2021 Öğrenim Yılında Üniversite Öğrencileri İçin Burs Veren Kurumlar ve Gerekli Şartlar

 1. Toplum Gönüllüleri Vakfı
 2. 2. Vehbi Koç Vakfı
 3. 3. DASEV Darendeliler Kültür Sağlık ve Eğitim Vakfı
 4. Yüzyıl Eğitim Ve Kültür Vakfı
 5. Hacı Ömer Sabancı Vakfı
 6. İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 7. 7. İstanbul Ticaret Odası

Tübitaktan sağlanan burs nedir?

TÜBİTAK bursu, araştırmacı öğrencilere destek olmak ve öğrencileri akademiye yönlendirme konusunda teşvik oluşturmak için verilen burstur.

Üniversitede karşılıksız burs nasıl alınır?

2021-2022 döneminde KYK burs ve kredi başvuruları, tamamen internet üzerinden yapılmaktadır. KYK sitesi üzerinden gerekli tarihler arasından yapılan burs başvuruları, değerlendirilir ve dönüş yapılır. Burs veya kredi almaya hak kazandıktan sonra E-Devlet üzerinden KYK taahhütnamesini onaylaman gerekmektedir.

KYK bursunun kesildiğini nasıl anlarız?

Bursunun öğrenim kredisine dönüşüp dönüşmediğini kontrol etmek isteyen öğrenciler, durumlarını ekim ayı itibarıyla e-Devlet’teki Burs/Kredi Sorgu alanından ya da Ziraat Bankası ATM’lerinden öğrenebilecektir.

KYK bursu ilk dönem kesilir mi?

KYK bursunun öğrenim kredisine dönüşmesi için genel ortalama baz alınır. 1 dönem 1.80 2. Dönem 2.20, ortalamanız 2.00 olursa burs krediye dönüşmez. Ama iki dönem ortalaması 1.99 ve altında kalırsa burs krediye dönüşür.

Kurumlardan nasıl burs alınır?

Şu an Nereden burs alabilirim?

ÜNİVERSİTE ÖĞENCİLERİNE KARŞILIKSIZ BURS VEREN KURUMLAR.

 • TÜBİTAK Bursları
 • Türk Eğitim Vakfı
 • İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 • İstanbul Ticaret Odası
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Mehmet Zorlu Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • TÜBİTAK bursu kimler alır?

  Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Teknoloji Bilimleri, Tıbbi Bilimler ile Tarımsal Bilimlerde lisans eğitimine devam eden veya lisans eğitimini tamamlamış olanlardan TÜBİTAK’ın belirlediği Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında tezli yüksek lisans/doktora yapmak isteyen veya yapanlara burs verilmektedir.

  Bideb bursu ne kadar?

  2211 – Yurt İçi Doktora Burs Programları kapsamında desteklenen bursiyerlerimiz, TÜBİTAK destekli bir projede görev alıp BİDEB 2250-Lisansüstü Bursları Performans Programı’ndan yararlanarak 2.000 TL/Ay ek burs alabileceklerdir. Yeni burs tutarları 1 Şubat 2022 tarihi itibarıyla geçerli olacaktır.

  Üniversitede Karşılıksız burs kimlere verilir?

  Burstan yararlanacak öğrenciler, Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

  KYK Geri ödemesiz burs hangi durumlarda kesilir?

  Bir öğrencinin okulu bırakması sonucu KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayan öğrencinin 2. Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmektedir. 2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa dahi 4.

  Kredi mi burs mu nasıl anlaşılır?

  KYK bursu öğrenciye geri ödemesiz olarak verilir. E Devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda hak kazandığınız ödemeni burs mu kredi mi olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Sonuç ekranında ödemenin türü yazmaktadır.

  Geri ödemesiz burs kimlere verilir?

  Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı burs imkanı, maddi geliri yetersiz olan öğrencilere karşılıksız olarak sağlanmaktadır. KYK burs başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler bu geri ödemesiz olarak ödeme alır.

  KYK burs Kredisi nedir?

  Kredi ve burslar eğitim hayatını desteklemek amacıyla sağlanan paradır. Okulunuzu erken bitirmeniz durumunda krediniz ve bursunuz otomatik olarak kesilecektir. Eğer okulu erken bitirirseniz kredi geri ödemesini aldığınız para üzerinden yaparsınız.

  KYK bursu kimlere çıkar?

  KYK Bursu Kimlere Verilir?

  • Vakıf veya devlet üniversitelerine kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans, master ya da doktora öğrencileri.
  • ÖSYM sınavlarında, belirlenen puan türünde ilk 100’e girenler,
  • Belirli kıstaslar dahilinde amatör millî sporcular.

  KYK bursu ortalama kaç olursa kesilir 2021?

  KYK bursu veya öğrenim kredisi 53.33 puan, 4 üzerinden 2.00 not ortalaması altında kalınca kesilir. 2021 yılında da bu durumda herhangi bir değişiklik yapılmadı.

  Burs çıkıp çıkmadığını nasıl öğrenilir?

  KYK sorgulama ile burs başvuru sonucunuzu öğrenmek için öncelikle Kredi Yurtlar Kurumu resmi web sayfası ve edevlet üzerinden burs ve kredi başvuru sonucu sorgulama sayfasına giriş yapınız. Ardından açılacak olan sayfada sizden birkaç kimlik bilginiz istenecektir.

  KYK bursun krediye dönüşmesi nasıl anlaşılır?

  Bursun krediye dönüşmesi Bazı üniversitelerde 4 dersten başarısız olmanız durumunda bursunuz krediye çevrilirken bazı üniversitelerde başarısız dersiniz maksimum 3 olmalıdır. *Bazı üniversitelerde ise ortalama kriteri geçerlidir. Örneğin 2.00’ın altında bir ortalamanız olursa bursunuz krediye çevrilir.

  Karşılıksız burs kimlere çıkar?

  Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olup üniversitede eğitim alan ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır. NOT: Öğrenim kredisi alan öğrenciye burs, burs alan öğrenciye ise öğrenim kredisi verilmemektedir.

  Üniversitede devlet bursu kimlere çıkar?

  Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez), Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

  Burs kredisi ne demek?

  Memleket içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

  KYK burs kimlere verilmez?

  Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.