Komisyon faturasında KDV olur mu?

ÖZET : Komisyon, bir hizmet bedeli olduğundan, bu işlemin KDV kapsamına girmesi ve KDV’den istisna edilmiş olmaması durumunda KDV’ye tabidir. Komisyonun hangi hallerde KDV kapsamına girmediği veya KDV’den istisna olabildiği, karmaşık bir yapı arz etmektedir.

Komisyon geliri ticari kazanç mıdır?

Dolayısıyla ödeme hizmeti sağlayan elektronik para kuruluşların ara- cılık hizmeti karşılığı olarak alım-satımlarda elektronik para kabul eden kişilerden (madde hükmünde yer alan ödeme hizmeti sayılmayan işlem ve hizmet dışında kalan) alacakları komisyon, ticari kazanç hükmünde- dir.

Komisyon faturası ne demek?

Komisyon faturaları haftalık olarak alınan siparişlerinizden oluşur. Aldığınız siparişlerin akabinde 7’şer günlük periyotlarla kesilerek, tarafınıza fatura edilir. Komisyon faturaları KDV dahil rakamlardan hesaplanarak tarafınıza faturalandırılır.

Sigorta Acenteleri fatura kesebilir mı?

Sigorta aracıları olarak sayılanlar sigorta acente ve brokerleridir. Bu sebeplerle, sigorta acentelerinin aralarında, brokerlerin acentelerle ya da brokerlerin aralarında komisyon karşılığı yaptığı işlerde, komisyonu tahsil eden taraf KDV’li fatura düzenleyecektir.

Hizmet ihracatı ne demektir?

Hizmet ihracatı, adından da anlaşılacağı üzere farklı ülkelere ya da yurt dışındaki firmalara hizmet/ürün satışıdır.

Booking fatura nasıl alınır?

Nasıl bir fatura talep edebilirim? Lütfen onay e-postanıza veya onay sayfanıza gidin ve “Fatura talep et”e tıklayın. Formu doldurun ve talebinizi gönderin. Bağlantıyı görmüyorsanız, yardım almak için lütfen Yardım Merkezine gidin.

Sigorta poliçesi fatura yerine geçer mi?

Sigorta şirketleri tarafından düzenlenen sigorta poliçeleri (ek belgeler “-zeyilnameler-” dahil) Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu belgeler kapsamına alınmış olup, sigorta şirketleri bu poliçeler ve ek belgelere (zeyilnameler) konu işlemlere ait tutarlar için ayrıca fatura düzenlemeyeceklerdir.