Kısa ödenek uzatılacak mı?

Daha önce alınan kararlar ile uzatılan kısa çalışma ödeneği 30 Haziran 2021 tarihi itibariyle sona erecek. Ekonomide salgın kaynaklı olumsuzlukların sürdüğünü savunan işverenler ise, kısa çalışma ödeneğinin 2021 yılının sonuna kadar devam etmesi talebini yineledi.

Kisa çalışma Odenegi 2021 de ne kadar olacak?

* Bir diğer seçenek olan ücretsiz izne çıkarmada ise çalışanlara nakdi ücret desteği ödemesi yapılacak. 2021 yılı için ise günlük nakdi ücret desteği miktarı, 13 Ocak 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile asgari ücret artış oranında (!,56) artırılarak günlük 47,70 TL’ye çıkarıldı.

Ödenekler neye göre yatıyor?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının @’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının €’ini geçememektedir.

Kısa çalışma ödeneği 2021 e kadar uzatıldı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kısa çalışma ödeneği uygulamasının süresini 30 Haziran 2021’e kadar uzatma yetkisi verildi. Karar bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İşsizlik Sigortası Fonu’nda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı.

Işsizlik ödeneği ne kadar uzatıldı 2021?

Kısa çalışma ödeneğinde son durum ne?

Koronavirüs salgını sürecinde hem işverenlere hem de çalışanlara destek olmak amacıyla şartlar esnetilerek Mart 2020’den beri uygulanan kısa çalışma ödeneğinde süre bugün itibarıyla sona eriyor. İş dünyası kısa çalışma ödeneğinin 2021 yılının sonuna kadar devam etmesi talebinde bulunuyor.

Kısa çalışma ödeneği kaç TL yatacak?

En yüksek ödenek ise brüt asgari ücretin %150’si kadar olmaktadır. 2020 yılında en düşük kısa çalışma ödeneği miktarı 1.765,80 TL , en yüksek kısa çalışma ödeneği miktarı ise 4.414,50 TL iken 2021 yılında yapılan %21,56 oranlık artış ile en düşük kısa çalışma ödeneği miktarı 2.146,50 TL’ye , en yüksek kısa çalışma …

Işkur ödemeleri neye göre yapılıyor?

Kısa çalışma ödeneği tutarı; sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ı olarak belirlenir. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez.