Kira depozitosu ne kadar?

Depozito bedeli en fazla üç aylık kira bedeli ile sınırlandırılmış olmakla birlikte bankaya yatırılan paranın faiz geliri de anaparaya eklenerek teminat kapsamında değerlendirilmelidir.

Kiracıdan ne kadar depozito alınır?

Depozito miktarı aylık kira tutarınızın üç katını geçmemelidir. Yani 1000 TL’ye bir evi kiraladığınız düşünüldüğünde ev sahibi sizden en fazla 3000 TL depozito parası yani güvence parası talep edebilir.

Depozito son kira yerine geçer mi?

Depozito Kira Yerine Sayılabilir mi? Kiralanan taşınmazlarda meydana gelebilecek maddi hasarlara bir teminat olması amacıyla alınan depozito, kira sözleşmesinin sona ermesine az bir süre kala kiracılar tarafından kira yerine sayılabilmektedir.

Depozit mı depozito mu?

Depozit bir üstlenme (taahhüt) sırasında yatırılan teminat ya da bağlanma akçesi, kiralama vb. durumlarda kiracının kiraya verene ödediği güvence parasıdır. Gayrimenkul kiralama işlemlerinde bazı ev ve işyeri sahipleri kiracıdan kira bedeli kadar ya da anlaştıkları miktar tutarında depozito bedeli talep eder.

Depozito kimin hesabına yatırılır?

Mevcut Yasal düzenleme uyarınca; kira depozitosunun bankaya yatırılması zorunludur. Bu hesabın özeliği ise şu şekildedir: kiracı depozitoya denk gelen parayı bankaya yatırır, ancak kira sözleşmesinin sona ermesinde halinde ise, kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın bu parayı bankadan çekemez.

Ne kadar depozito alınır?

Türk Borçlar Kanunu’nun 342. maddesine göre, kira depozitosu 3 aylık kira bedeli ile sınırlandırılmıştır. Örneğin; kirası 1.000 TL olan bir ev tuttunuz. Ev sahibinin sizden talep edebileceği depozito ücreti 3 x 1.000 TL yani; 3.000 liradan daha fazla olamayacaktır.

Kira sözleşmesi bitmeden depozito alınır mı?

Uygulamada bu tür bir erken çıkma halinde ev sahipleri depozitoyu vermek istemez. Normal şartlarda depozito evin teslim alındığı gibi iadesinin, ödenmeyen son kira bedeli gibi taşınmazın borçsuz olarak iade edilmesinin teminatı olarak alınır ve bu şartlar yerine getirildiği takdirde iade edilmesi gerekir.

Depozito ödeme ne demek?

Depozito, kiralanan mülkün zarar görmeyeceğine dair para ya da kıymetli evrak olarak verilen güvence teminatına denir. Kiralama işlemlerinde bu teminat önceden verilir ve kira sözleşmesinin şartlarına bağlı olarak kiralanan mülkten çıkarken geri alınır.

Verilen depozito geri alınır mı?

Depozitolar kiracıların mülk sahibine kira harici ödeme yaptığı bir tutardır. Verilen Depozito Geri Alınır mı? Kiracılar kiraladığı mülkten çıkmak istediğinde, mülk sahibi tarafından mülk kontrolü yapılır. Herhangi bir zarar oluşması durumunda depozito geri verilmez.