Kimliğimi kaybettim ne yapmam gerekiyor?

Yeni çipli kimlik kartının kaybolması veya çalınması durumunda ilgili kuruma çalıntı veya kayıp bildirimi vermeniz gerekmektedir. Bunun ardından kimliğiniz iptal edilir. Ayrıca ilgili kuruma gitmek yerine kayıp ve çalıntı işlemlerinizi 199 numaralı çağrı merkezini arayarak bildirmeniz daha hızlı olur.

Eski kimlik kartı ile uçağa binilir mi?

Özetle, kimliksiz uçmak mümkün değil. Yurt içi uçuşlarda üzerinde kimlik numarası ve fotoğraf bulunan herhangi bir kimlik kartı, ehliyet veya nüfus cüzdanının yerini tutuyor.

Kimlik takibi nasıl yapılır?

Başvurunuzun durumunu takip etmek için telefonla ALO 199 çağrı merkezini aryabilir ve bilgi alabilirsiniz, ayrıca yeni kimlik için randevu aldığınız internet sitesi üzerinden de başvurunuzun hangi aşamada olduğunun takibini yapabilirsiniz.

Kimliği kaybettim ne yapmalıyım 2021?

Alo 199 çağrı merkezini arayarak bildirim yapabilirsiniz. Ya da bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne müracaatınız gerekecektir. Nüfus Müdürlüğünde bulunan yetkili kişiye nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi yenisi istediğinizi bildirin. Yetkili kişi size bir form uzatarak bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

T.C Kimlik Kartı Kayıp ücreti nereye yatırılır?

PTT şubelerinden ödeme yapma. İstediğiniz PTT şubesine giderek T.C. kimlik numaranız yardımıyla yeni kimlik para yatırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kimliğimi kaybettim uçağa nasıl binerim 2020?

Havalimanında İç Hatlar Emniyet Büro Amirliğine gidiyorsunuz, size bir belge doldurtuyorlar. Daha sonra bu belgeyi GBT ve Mernis sistemlerinden kontrol edip bilgiler doğru ise size Geçici Kimlik Belgesi veriyorlar. Burada önemli olan uçuşunuza en az yarım saat kala başvuruyor olmanız.

Sürücü belgesi ile uçağa binilir mi?

İç hat seferlerinde üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan ehliyetinizi kimlik belgesi yerine kullanabilirsiniz. Dış hat seferlerinde ise sadece nüfus cüzdanınızı ya da pasaportunuzu kimlik belgesi olarak kullanabilirsiniz.

Yeni kimlik sisteme ne zaman düşer?

Yeni kimlik kartları yaklaşık olarak 1 haftada çıkarılır. YENİ KİMLİK KAÇ GÜNDE GELİR? Yeni kimlik kartı PTT kargo tarafından teslim edilmektedir. Yaklaşık olarak teslim süresi 7 ile 10 gün sürebilmektedir.