Kimligim kirildi ne yapmaliyim?

Herhangi bir sebeple çipli kimlik kartının kırılması ve ya kaybolması durumunda Alo 199 çağrı merkezini aramanız gerekiyor. Aksi takdirde bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne bizzat müracaatınız gerekecektir. Yeni Çipli kimlik kartı kırılırsa ve ya kaybolursa yeniden başvuru yapmak gerekiyor.

Yeni kimlik kartımızın geçerlilik süresi kaç yıldır?

Kimlik kartının geçerlilik süresi on yıldır.

Eski kimlikleri ne zamana kadar kullanabiliriz?

Pek çok kişi eski tip kimlik kartlarının ne zamana kadar yenilenmesi gerektiğini, kimlik yenileme işlemleri sırasında hangi evrakların gerekli olduğunu merak ediyor. Eski nüfus cüzdanları 31 Aralık 2023’e kadar değiştirilebilecek.

PLC son geçerlilik süresi nedir?

Belgenin geçerlilik süresi beş (5) yıldır.

Kimlik kaybolması durumunda ne yapılır?

Herhangi bir sebepten ötürü kimliğinizi kaybettiyseniz öncelikle kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda kayıp ve çalıntı bildirimi yapmanız gerekiyor. Alo 199 çağrı merkezini arayarak bildirim yapabilirsiniz. Ya da bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne müracaatınız gerekecektir.

Yeni kimlik kartının rengi ne renktir?

Selçuklu çizgilerinden, Osmanlı motiflerine ve Cumhuriyetimizin modern çizgilerine sahip çıkılarak oluşturulan grafikler, banknot basımında kullanılan tekniklerle birleştirilerek Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartına uygulanmıştır. Uluslararası kamuoyunda ülkemizin kabul görmüş rengi olan Turkuaz rengi tercih edilmiştir.

Yeni kimlik kartımızı akıllı kart özelliği ne kazandırmıştır?

Yeni kimlik kartlarının en büyük özelliklerinden bir tanesi, kartların üzerinde bulunan elektronik çip. Özellikle de 2023 yılından sonra kimlik doğrulama işleminin bu çip üzerinden yapılacak olması, kimlik sahteciliğinin önüne geçecek. Böylelikle vatandaşlar, kendilerini artık daha güvende hissedecekler.

2021 eski kimlikler ne zamana kadar geçer?

Yeni kimlikler artık pek çok işlerde kullanılmaktadır. Eski kimliklerin kullanımı ise yavaş yavaş bırakılmaktadır. Eski pembe ve mavi kimliklerin kullanımının sona ereceği bir tarih bulunmaktadır. Bu tarih ise 31 Aralık 2023 tarihidir.

Eski nüfus cüzdanı nasıl yenilenir?

Hem ehliyet hem de kimlik yenilemek için ilk yapmanız gereken randevu almak. Bu zorunlu. Randevu için Alo 199 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz veya ‘randevu.nvi.gov.tr’ internet adresi üzerinden başvurabilirsiniz. Gününüzde gitmediğiniz zaman sistem yeniden randevu almanızı 1 ay engelliyor.

Eski kimlikler ne zamana kadar geçerli 2021?

Yeni kimlik neden iptal olur?

Herhangi bir sebeple çipli kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir. Bu işlemlerin daha hızlı yapılması için Alo 199 çağrı merkezini aramanız gerekiyor. Yeni Çipli kimlik kartının kaybolması durumunda yeniden başvuru yapılmalı.