Kimler gazetecilik yapabilir?

Gazeteci olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Gazetecilik Bölümünden lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir. Sosyal ya da Siyasal Bilimler alanında diplomaya sahip olup mesleğe yönelik kabiliyeti bulunan kişiler de gazetecilik yapabilmektedir.

Iyi bir gazeteci nasıl olunur?

Gazeteci; her zaman gerçeğin ve doğrunun peşinde, basın meslek ahlak ilkelerine bağlı, kamu yararını her şeyin üzerinde tutan, insan haklarına ve farklı düşüncelere saygılı bir anlayışla çalışmalarını sürdürmelidir. Kısaca; Gazeteci namusludur, onurludur, ahlâklıdır, dürüsttür, asla yalan yazmaz.

Gazeteci olmak için hangi bölümü okumak gerekir?

Gazetecilik, sözel kategoride yer alan 4 yıllık lisans bölümüdür. Gazetecilik okumak isteyenler 64 farklı tercih seçeneğine sahip. Bu bölümü başarı ile tamamlayan kişilere “gazeteci” ünvanı verilir. Gazetecilik bölümünün amacı; basın sektörüne yetişmiş eleman kazandırmaktır.

Bir gazeteci ne kadar maaş alır?

Editörler yaygın medyada ortalama 3.623 TL, yerel medyada 2.300 TL maaş alıyor. Muhabirler için bu ortalama yaygın medyada 2.700 TL’ye, yerel medyada 2.094 TL’ye düşüyor. Eğer hiç maaş almadan çalıştığını söyleyen bir yerel muhabiri de eklersek ortalama 1.675 TL’ye geriliyor.

En iyi gazetecilik bölümü hangi üniversitede?

Üniversite Adı Bölüm Taban Puanı
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ (Vakıf) Gazetecilik (İngilizce) (Burslu) 447,47637
ANKARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet) Gazetecilik 363,73059
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ (Devlet) Gazetecilik 362,79235
MARMARA ÜNİVERSİTESİ (Devlet) Gazetecilik 355,25175

Muhabir olmak için hangi bölüm okunmalı üniversite?

Muhabir olabilmek için iki farklı yöntem bulunur. Bunlardan biri meslek liselerinde gazetecilik bölümünü okumaktır. Diğeri ise Üniversitelerin radyo ve televizyon veya gazetecilik bölümlerinin okunmasıdır.

Neden gazeteci olmak istiyorum?

Gazetecilik Bölümünün amacı, merak edilen ve ilgi uyandıran haber niteliğindeki olayları objektif bir şekilde geniş kitlelere ulaştırmayı sağlamaktır. Bu bölümde okuyacak kişilerin meraklı ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmadı gerekir.

Gazetecilik bölümü bitirince ne olunur?

Gazetecilik Mezunu kişiler, basım yayın organlarında, medya kuruluşlarında, reklamcılık sektöründe ve daha pek çok alanda çalışma imkanı bulabilir.

Gazeteci olmak için lisede hangi bölümü seçmeliyim?

Merak edenler için tüm detayları derledik. İletişim fakültesinde okumak için liselerin sözel ya da eşit ağırlık bölümünden mezun olmak gerekiyor. 4 yıllık eğitim sürecinden sonra bir gazetede staj yapan kişiler çeşitli medya kurumlarında işe başlayabilir.

Yeni Medya ve Gazetecilik ne kadar maaş alır?

Yeni Medya ve İletişim mezunları maaş aralığı 4500 TL ile 6000 TL arasında değişmektedir. Bir senelik deneyime sahip görsel tasarımcı 4500 TL maaş alırken iki yıl deneyimli bir içerik uzmanı 5000 TL, üç yıl deneyimli bir sosyal medya uzmanı ise 6000 TL maaş almaktadır.