Katarakt ameliyatından sonra damlalar kaç gün kullanılır?

Ameliyat sonrası yaklaşık 3 hafta süre ile steroidli ve antibiyotikli damlalar günde 4-6 defa olmak üzere kullanılır. Ameliyat sonrası kontroller 1.gün 1.hafta ve 1.ayda (gözlük muayenesi ile beraber) yapılır.

Katarakt ameliyatı gecikirse ne olur?

Katarakt tedavi edilmezse ilerleyerek görmeyi tamamen kapatır. Kataraktın zamanında tedavi edilmemesi görmenin azalması beraberinde başka sorunlar da getirebilir. Göz tansiyonu artarak glokom dediğimiz hastalığın ortaya çıkmasına gözün ağrılı bir hale gelmesine neden olabilir.

Katarakt ameliyatının riskleri nelerdir?

“Katarakt ameliyatlarından sonra enfeksiyon gelişme riski ortalama olarak on binde bir ile beş arasında değişir. Ameliyat sayısının artmasıyla, enfeksiyonla ve görme kaybıyla sonuçlanan vakaların karşımıza çıkma oranı da artmış oluyor.

Katarakt ameliyatı ne kadar sürede iyileşir?

Katarakt ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadardır? Ameliyattan sonra hastanın normal görüşe kavuşması için geçen süre; ameliyatın zorluğuna ve kataraktın sertliğine göre değişir. 7 ile 15 gün arasında çok iyi bir görme noktasına ulaşılır. Hasta 15gün ile 30 gün arasında tamamıyla iyileşir.

Katarakt ameliyatı sonrası damlalar nasıl kullanılır?

İlk gün ameliyattan 2 saat sonra, birisi antibiyotikli, diğeri kortizonlu olmak üzere 2 tane damla kullanmak gerekir. Bu damlalar yatana kadar 3 saatte bir olacak şekilde kullanılmalıdır. Uyuduktan sonra damla damlatmak için uyanmaya gerek yoktur. Damla öncesi eller yıkanmalıdır.

Katarakt ameliyatı sonrası bulanık görme ne kadar sürer?

Ameliyatta kullanılan ilaçlar ve ışıklar nedeni ile ilk birkaç saat görme bulanıktır. Daha sonra bir miktar kornea ödemi oluşur, buda bir iki gün görme bulanıklığı yapabilir. Çok sert bir katarakt değilse, üçüncü günden itibaren görmenin netleşmeye başlaması beklenir.

Katarakt kor eder mi?

Prof. Dr. Alimgil, “Dünya Sağlık Örgütü’ne göre katarakt, yüzde 51 ile dünyadaki körlük ve görme bozukluğunun önde gelen nedenleri arasında yer alıyor. Öyle ki 2020’de 40 milyon insanın katarakt nedeniyle kör olacağı tahmin ediliyor.

Katarakt nelere yol açar?

Katarakt genelde iki gözde de aynı miktarda görülse de bazı bireylerde bir göz daha erken bozulur. Görme azalması hem hayat kalitemizi azaltır hem de iyi görememeye bağlı düşme, otomobil çarpması vb. sorunlara yol açarak hayatımızı tehlikeye atabilir.

Katarakt ameliyatı basit mi?

Ancak kolaylıkla tedavi edilebilmesi katarakt ameliyatının basit ve önemsiz gibi algılanmasına neden olmamalıdır. Çünkü katarakt ameliyatı önem bakımından kalp ve beyin ameliyatlarından farksızdır” dedi.

Katarakt ameliyati kimlere Yapilamaz?

Kimlere katarakt ameliyatı yapılmaz? Katarakt ameliyatı uygun koşullar sağlanarak herkese yapılabilir. Ancak katarakt ameliyatı gecikirse hem ameliyata bağlı komplikasyonların gelişme riski artmaktadır, hem de iyileşme süresi uzamaktadır.

Katarakt ameliyatı hangi aşamada yapılmalı?

Katarakt ameliyatı hastanın günlük işlerini yapmada güçlük çekmeye başladığı, gazetesini okuyamamaya, televizyonu net görememeye başladığı dönemde yapılmalıdır. Gözlükle yeterli görmesi olan hastalara ameliyat yapmak gereksizdir.

Katarakt ameliyati olan nelere dikkat edilmeli?

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilecek

  • Erken Dönem. Ameliyattan sonraki ilk 1-2 saat sırtüstü yatarak dinlenmeniz gerekmektedir.
  • Batma-Rahatsızlık Hissi.
  • Gözü Ovuşturmak.
  • Görme.
  • Gözlük.
  • Kontrol Muayeneleri.
  • Göz Koruyucu Kapak.
  • Damlalar.