Kasko ücreti geri alınır mı?

Tıpkı trafik sigortasında olduğu gibi kasko sigortası da iptal edilerek iade alınabilir. Bu nedenle olası bir kaza durumunda size ve aracınıza gelebilecek riskleri güvence altına alabilmek ve birçok ek avantaja sahip olabilmek için trafiğe çıkan tüm sürücülerin Kasko sigortası yaptırması kesinlikle tavsiye edilir.

Sigorta iptalinde para iadesi kaç günde yapılıyor?

Poliçenizin iptal edildiği durumlarda genel iade süresi 3 ila 5 gün arasında değişmektedir. İade işlemi sizin ödeme şeklinize göre belirlenir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde iade tutarları karta yeniden yatırılır. Elden ödenen poliçelerde ise iade tutarı sigorta şirketiniz tarafından şahsınıza yapılır.

Araç satılınca sigorta parası nereden alınır?

Trafik sigorta bedeli iadesi için öncelikle araç sahibinin araç satış belgesini ve sigorta poliçesini sigorta şirketine teslim etmesi gerekir. Aynı zamanda noter satış sözleşmesi ile sigorta poliçesi iptal ettirilmelidir. Bu işlemlerin ardından sigorta şirketi poliçenin kalan süresini baz alır ve primleri hesaplar.

Trafik sigortası aynı gün iptal edilebilir mi?

Trafik, zorunlu sigorta olduğundan ancak aracın satılması ya da el değiştirmesi halinde iptal edilebilir. Ancak sigortanın genel şartlarına göre; araç satıldıktan sonra, yeni trafik sigortası düzenlenene kadar 15 gün süre boyunca mevcut trafik sigortası geçerlidir.

Araca yapılan kasko iptal edilebilir mi?

Kasko sigortası, zorunlu değildir ve sigortalının talebi ile kolaylıkla iptal edilebilir, ancak aracın başına gelebilecek zararlar kasko sigortasından çok daha fazla maliyete sebep olma olasılığından dolayı iptal ettirilmesi tavsiye edilmez.

Kasko hangi durumlarda iptal edilir?

Kasko Sigortası Hangi Durumlarda İptal Edilebilir?

 • Araç Sahibinin Vefatı Durumunda Kasko İptal İşlemi.
 • Yeni Bir Araç Alımında Kasko Devir ya da İptal İşlemi.
 • Aracın Satışı Halinde Kasko İptal İşlemi.
 • Sigortalı’nın Talebine İstinaden İptal.

Trafik sigortası iadesi nasıl hesaplanır?

Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Hesaplanır?

 1. Trafikte kalınan gün sayısı sigortalanan toplam gün sayısından çıkarılır. 365 – 150 =215.
 2. Aracın günlük trafik sigorta bedeli hesaplanır. 1095/365= 3.
 3. Bulunan iki sonuç çarpılarak geri iade edilecek prim tutarı hesaplanır. 215 x 3 = 654 TL.

Araç satarken sigorta para ne zaman alınır?

Araç sahibinin aracını sattıktan sonra prim iadesi alabilmesi için ise sigorta şirketine 10 gün içinde bildirimde bulunması gerekir. Her iki durumda da belirlenen sürelerde, araç sahibinin aracını sattığı zaman noterde düzenlenen tarihi baz alınır.

Araç devrinde sigorta şart mı?

Noterde satış işlemi yapılırken aracın sigorta bilgileri kontrol edilmez ve aracın sigortasının olmaması satışına engel değildir. Ancak sigorta olmadan trafiğe çıkan araçların herhangi bir kazaya karışması ya da kontrol durumunda cezai işlem uygulanır.

Sigorta iptali kaç gün sürer?

Sigortalı vefat ettiğinde, trafik sigortası poliçesiyle teminat altına alınan araç, varislerine geçeceği için, aracın sigorta poliçesi de yeni hak sahibine devredilir. Yeni hak sahibi bu durumu sigorta şirketine 15 gün içinde yazılı olarak bildirerek trafik sigortasını iptal edip iadesini alabilir.

Trafik poliçesi hangi durumlarda iptal edilir?

Trafik sigorta poliçesi aşağıdaki hallerde iptal edilebilir:

 • Poliçede hatalı veya eksik bilgi bulunması,
 • Araç üzerinde riski ağırlaştırıcı nitelikte değişiklik yapılması,
 • Sigortalı aracın alım-satım durumunun olması,
 • Sigorta sahibinin vefat etmesi veya aracın pert olması.