Izinsiz aramalar nereye şikayet edilir?

Cep telefonunuzdan sizi arayıp reklam propagandası yapan ya da mesaj atanları Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na şikayet edebilirsiniz. Bunun için tiss.gtb.gov.tr adresine girmeniz gerekiyor. Yasalara rağmen birçok firmanın izinsiz SMS attığını, izin alınmadan aramaya veya e-posta göndermeye devam ettiğini görüyoruz.

Şikayet için nereye başvurulur?

Savcılığa şikayet suçun işlendiği yerdeki adliyede bulunan müracaat savcılığına yapılır. Mağdur veya suçtan zarar gören kişinin hazırladığı savcılığa şikayet dilekçesinin müracaat savcılığına verilmesiyle şikayet, bir hazırlık numarası alır.

Kripto para dolandırıcılığı nereye şikayet edilir?

econsumer.gov, uluslararası dolandırıcılık bildiriminde bulunabileceğiniz ve hilekarlıkla mücadele etmek için atabileceğiniz diğer adımlar hakkında bilgi edinebileceğiniz bir platformdur.

Internet Dolandiriciliği Yargıtay Kararları Banka sorumluluğu nedir?

Yargıtay, GSM şirketi ile davacı arasında bir internet bankacılığı sözleşmesi bulunmadığı, söz konusu zararın aslında diğer davalı bankanın zararı olduğu ve esas sorumluluğun bankanın yükümlülükleri çerçevesinde bankada olduğuna hükmetmiştir.

Izinsiz mesaj nasıl şikayet edilir?

İZİNSİZ GÖNDERİLEN MESAJ, MAİL VE ARAMALAR NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

  1. Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemine (tiss.gtb.gov.tr) e-Devlet üzerinden T.C.
  2. Açılan sayfada;
  3. Adres kayıt sistemindeki kayıt bilgilerinizin, doğruluğunu onaylayınız.
  4. Açılan sayfada “İşlem menüsü” başlığı altında.

Şikayetçi olmak istiyorum nasıl olur?

Şikayetçi Olmak İstiyorum!

  1. Ağır Ceza Mahkemelerinde ve Asliye Ceza Mahkemelerinde kişiler dava açamaz.
  2. Cumhuriyet Başsavcılıkları konusu suç teşkil eden iş ve işlemlerde yetkilidir.
  3. Cumhuriyet Başsavcılığına ya da kolluk kuvvetlerine ( emniyet, jandarma) bizzat başvurarak veya dilekçe yazarak şikayette bulunabilirsiniz.

Alo 181 hattı nedir?

Vatandaşlar çevre sorunları, hava, su, toprak, radyoaktif kirlilik, gürültü ve atık konulu şikayet-ihbarlar Alo 181’e iletebiliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’nin 81 ilden gelen şikâyet, ihbar ve bilgi taleplerini inceleyerek müdahalede bulunuyor ve denetimleri gerçekleştiriyor.