Instagram ekran görüntüsü delil sayılır mı?

Davalı taraf yazışmaların içeriğini inkar etmediği takdirde ekran görüntüleri delil değeri kazanır. Birçok kararda, tanık beyanları, fotoğraf, otel kayıtları, kredi kartı ekstresi gibi deliller ile birlikte Whatsapp, Facebook, İnstagram, E-mail gibi elektronik yazışmalar ispat için yeterli görülmektedir.

Ekran görüntüsü almak suç mu?

Türk Ceza Kanunu’nun 134. maddesinde özel hayatın gizliliğini ihlal suçu düzenlenmiş olup suçun işlenmesi halinde fail hakkında verilecek olan ceza yer almaktadır. Dolayısıyla TCK bakımından bir kimsenin izinsiz görüntü veya ses kaydının alınması suçtur.

İnstagram yazışmaları mahkemede delil olur mu?

“Hiç instagram mesajları delil olur mu?” diye düşünebilirsiniz. Instagram inceleme raporu ile instagram üzerinden elde edilen ve konu ile ilgili olan mesajlar, fotoğraflar, videolar, hikaye veya gönderi fotoğrafları ve hatta bumerang videoları da delil olarak mahkemeye sunulabilmektedir.

Sosyal medya yazışmaları delil sayılır mı?

Sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarının ya da whatsapp mesajlarının delil niteliği değerlendirilirken öncelikle hukuka uygun olarak elde edilip edilmediği incelenmelidir. Hukuka uygun olarak elde edilmesi halinde, bu paylaşımların boşanma davalarında delil oluşturacağı açıktır.

Facebook Yazişmalari delil olur mu?

“Sosyal paylaşım sitesi üzerinden yapılan görüşme kayırları da vakıaların ispatında dikkate alınamaz.” (HMK md. 189/2).” Bu durum aynı zamanda Yargıtay tarafından elde edilen sosyal medya yazışmalarının diğer delillerle desteklenmesi halinde “geçerli delil” olarak kabul etmektedir.

Tape kayıtları tek başına delil mi?

Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin kararına göre tape ve görüntü kayıtları artık tek başına mahkûmiyet delili olarak sayılabilecek. Dinleme ve izleme tedbiri için ise basit bir suç şüphesi bile yeterli olacak.

Polisi kameraya almak suç mu?

“Emniyet “görüntü çekenler hakkında işlem başlat” genelgesi yayımladı. Kamuya açık alanda gerçekleşen adli bir olayı görüntülemek suç değil.

Whatsapp yazışmalarını paylaşmak suç mu?

Telefon Görüşmelerini yada Whatsapp Mesajlarını Haklı Bir Sebeple Yayınlamak Suç mu? (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali komünikasyon içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.