Hukuken isim nasıl değiştirilir?

İsim değiştirme ismini veya soyisimini değiştirmek isteyen kişinin ikametgah adresindeki yetkili ve görevli Asliye Hukuk Mahkemesine yazılı bir dilekçeyle başvurmasıyla yapılır. İsim ve soy ismin değiştirilebilmesi için haklı sebeplerin varlığı şarttır.

İsim degisikligi kac gun surer?

İSİM VE SOYADI DEĞİŞTİRME DAVASI NE KADAR SÜRER? İsim ve soyadı değiştirme davası, gerekli prosedürler hızlı şekilde yerine getirildiğinde bir veya iki celsede tamamlanabilir. Dava mahkemeden mahkemeye değişmekle birlikte 2 ay-6 ay gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Açtığım davayı kaybedersem ne olur?

Davayı kaybedersem ne olur? Dava daha açılmadan kazanımlar ve olası kayıplar üzerinde çalışılmalı ve bilinçli bir şekilde hareket edilmelidir. Diğer durumda dava aleyhinize sonuçlandığında; karşı vekalet ücreti, çeşitli masraflar ve harçlar sizin üzerinize kalarak yüklü bir maddi kayba uğrayabilirsiniz.

İsim değiştirmek için yaş sınırı var mı?

18 yaşından küçük kişinin velisinin bu davayı açmak istememesi halinde kişi kendisi de bu davayı açabilir. Tam ehliyetsizler, isim değiştirme davasını yasal temsilcileri aracılığı ile dahi açamaz.

İsim değiştirme dilekçesi nasıl yazılır?

İsim Değiştirme Davası Dilekçesi Davacı : (İsim, Soyisim, TC Kimlik Numarası ve Yerleşim Yeri Bilgisi.) Davalı : (Yerleşim Yerinin Bulunduğu Nüfus Müdürlüğü Hasım Gösterilir.) Davanın Konusu : (İsim Değişikliği Talebi Yazılır.) Açıklamalar : (Sıralı Şekilde Haklı Nedenler, Hangi İsmin İstendiği vb.

Kimlikte isim ekleme nasıl yapılır?

İsim değiştirme veya yeni isim beyanı için mahkeme en az dava açan kişiden 2 tane tanık ister. Bu tanıkların Türk vatandaşı olması ve yine önem teşkil etmektedir. kişi mahkeme onayı sonrası hemen nüfus müdürlüğüne veya kaymakamlığa başvurarak yeni isim adı altında kimlikte isim değişikliği yapabilecektir.

İsim değişikliği dilekçesi ne zaman sonuçlanır?

Tanıkların ad soyad T.C kimlik no ve adreslerinin belirtilmesi gerekir. Tanıklardan en az bir tanesinin (aile dışından) iş arkadaşı veya sosyal yaşantısından arkadaşı olması faydalıdır. İsim Değiştirme Davası ne kadar sürede sonuçlanır? Mahkeme yoğunluğuna göre 2-4 ay arasında.

Dava açmak için ne kadar para gerekli?

Yeni Dava Açılış Posta Masrafı = 190.00 TL. Yeni Dava (Duruşma İstemli) = 228.00 TL. Yeni Dava (Yürütmeyi Durdurma İstemli) = 266.00 TL. Yeni Dava (Duruşma ve Yürütmeyi Durdurma İstemli) = 304.00 TL.

Karara çıkmış dosya ne zaman tebliğ edilir?

Karara Çıkmış Dosya Kaç Günde Sonuçlanır? Karar duruşmasından sonra 1 ay içerisinde gerekçeli kararın yazılması gerekmektedir. Gerekçeli karar yazıldıktan sonra taraflara tebliğ edilir ve istinaf süresi içerisinde istinaf kanun yoluna başvurulmazsa dosya ortalama 2 ay içerisinde sonuçlanır.